Champions League: Η Παρί άλωσε το Μόναχο, 3-2 (VIDEO)

Champiosns League

Αλμα πρόκρισης για την Παρί στους "4" του Champions League

Στο Champions League όλα είναι πιθανά! Τι κι αν η Μπάγερν Μονάχου είχε πενταπλάσιες (!) τελικές;

Η Παρί Σεν Ζερμέν εκμεταλλεύτηκε τις λιγοστές της ευκαιρίες και νίκησε με 3-2 τους Βαυαρούς.

Με το διπλό στο Μόναχο πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, με τον Εμπαπέ να σκοράρει μόλις στο 3’ με κοντινό σουτ, χάρη και σε κακή αντίδραση του Νόιερ.

Οι Βαυαροί είδαν τον Νάβας να είναι απροσπέλαστος στα επόμενα λεπτά και στο 28’ ήρθε το 2-0 από τον Μαρκίνιος μετά από εξαιρετική ασίστ του Νεϊμάρ!

Η Μπάγερν ανέβηκε και κατόρθωσε τελικά να μειώσει με κεφαλιά του Τσούπο-Μοτίνγκ στο 37’, μαζεύοντας το σκορ πριν το 45λεπτο.

Ο ρυθμός δεν έπεσε στο δεύτερο μέρος, με τους Γερμανούς να φτάνουν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Μίλερ στο 60ο λεπτό.

Παρ’ όλα αυτά, μία εξαιρετική αντεπίθεση της Παρί έφερε το 3-2 από τον Εμπαπέ στο 68’!

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους περσινούς φιναλίστ να κάνουν μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Κορυφαίος ο Μαρκίνιος αν και έπαιξε για μόλις για 28 λεπτά (αποχώρησε στο ημίωρο της αναμέτρησης λόγω ενοχλήσεων)

Ωστόσο μέχρι τότε, είχε προλάβει να κάνει πράματα και θάματα. Ο Βραζιλιάνος πρόλάβε να «καθαρίσει» επτά φάσεις και να μπλοκάρει τέσσερις προσπάθειες των Βαυαρών, ενώ φυσικά πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ηταν η πρώτη ήττα των Βαυαρών μετά από 19 σερί ματς στο Champions League

Champions League – ΦΑΣΗ ΤΩΝ «8»

ΖΕΥΓΑΡΙ 1ο ΜΑΤΣ ΡΕΒΑΝΣ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ – ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-1 14/4
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-1 14/4
ΠΟΡΤΟ – ΤΣΕΛΣΙ 0-2 13/4
ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. – Π.Σ.Ζ. 2-3 13/4

*Ημιτελική φάση: 27-28 Απριλίου και 4-5 Μαΐου. Στον πρώτο ημιτελικό θ’ αναμετρηθούν οι νικήτριες των ζευγαριών Μάντσεστερ Σίτι – Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μ. – Π.Σ.Ζ.

Στον δεύτερο ημιτελικό οι νικήτριες των ζευγαριών Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ και Πόρτο – Τσέλσι.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 29 Μαΐου στην Κωνσταντινούπολη.