Εικόνες από το ΑΕΚ-Νίζνι

Με εντυπωσιακή ανατροπή στο φινάλε, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε της Νίζνι με… κλείνοντας με νίκη το φετινό BCL

Η ΑΕΚ με τρομερή ανατροπή στο φινάλε κατάφερε να κλείσει με νίκη το φετινό BCL.

Η Βασίλισσα έδειξε χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε με 79-78 την Νίζνι στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ πέτυχε μια νίκη γοήτρου απέναντι στην ομάδα που βγήκε πρώτη στον όμιλο και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι την διοργάνωση του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ.

To ματς

H AEK ξεκίνησε καλά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Λίνο προηγήθηκε 13-6 στο 5 λεπτό. Με τον Στρέμπκοφ να πετυχαίνει 6 σερί πόντους η Νίζνι μείωσε σε 13-12 για να απαντήσει με το 2ο του τρίποντο ο Μωραίτης και να κάνει το 16-12 στο 8’. Με ένα καλάθι του Λάνγκφορντ και ένα του Σέπερντ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-14.

Πολύ άστοχη η ΑΕΚ στο 2ο δεκάλεπτο δέχτηκε 2 τρίποντα και για πρώτη φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-22. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Μέικον η ΑΕΚ ξαναπήρε το προβάδισμα με 29-26 στο 17’. Κακές επιθέσεις για την ΑΕΚ και οι Ρώσοι ξαναπερνούν μπροστά στο σκορ με 30-34 με τον Σέπερντ στο 19’. Με 2 βολές του Λίνου και ένα καλάθι του Μορέιρα η ΑΕΚ ισοφάρισε και πάει στα αποδυτήρια ισόπαλη 34-34 με τους Ρώσους.

Πολύ άστοχη και πάλι η ΑΕΚ με την Νίζνι να κάνει ένα 0-7 και να προηγείται με 34-41 στο 24’. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου επιτέλους βρήκε σκορ η ΑΕΚ και με ένα καλάθι και φάουλ του Μόουζες μείωσε σε 38-45 στο 25’. Άλλο ένα καλάθι και φάουλ του Μόουζες κάνει το σκορ 46-52 με την ΑΕΚ όμως να μην μπορεί να βρει απάντηση στον Σέπερντ. Με ένα ακόμα τρίποντο του Μέικον και ένα καλάθι του Στρέμπκοφ έκλεισε το δεκάλεπτο με 50-59 με την ΑΕΚ να δέχεται 25 πόντους.

Με μόνιμο σκόρερ στην επίθεση τον Μόουζες η ΑΕΚ προσπαθεί να μειώσει αλλά δεν μπορεί να παίξει καλή άμυνα με το σκορ να είναι στο 56-67 στο 33’. Με 2 σερι τρίποντα του Λάνγκφορντ η ΑΕΚ μείωσε σε 64-70 στο 35’. Με καλές άμυνες επιτέλους μπόρεσε να βγάλει στοπ στην άμυνα και με τον Λάνγκφορντ που συνέχισε το σερί του, η ΑΕΚ έφτασε το σκορ στο 70-72, 2,5 πριν το τέλος του αγώνα. Με 5 προσωπικούς πόντους του Ντάριλ Μέικον η ΑΕΚ προηγήθηκε με 75-72, κάνοντας ένα σερί 13-2. Στην ρουλέτα των βολών η ΑΕΚ φάνηκε πιο ψύχραιμη, διατήρησε το προβάδισμα και κέρδισε τον αγώνα.