Δεν σηκώνει κεφάλι η ΑΕΚ, νέα ήττα (94-97) από το Λαύριο

Πισωγύρισμα και στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, τρίτη ήττα φέτος από το Λαύριο

Η ΑΕΚ έχασε από το Λαύριο στην παράταση και έμπλεξε για τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα!

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ απέναντι στην ομάδα έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος αφού έχασε για 3η φορά και βλέπει την 2η θέση να απομακρύνεται. Η Ένωση που είχε για κορυφαίους το δίδυμο Λάνγκφορντ Μέικον δεν μπόρεσε να σταματήσει την επίθεση του Λαυρίου που με κορυφαίους τους Κάρτερ, Μουράτο και Κόζι πήρε την νίκη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ορεξάτη το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη την κυριαρχία του Μορέιρα που είτε σκόραρε είτε μοίραζε την μπάλα στην περιφέρεια για τρίποντα του Γιάνκοβιτς και του Κατσίβελη προηγήθηκε με 12-8 στο 5’. Το Λαύριο με σουτ του Γερομίχαλου και ντράιβ του Ντιαλό μείωσε σε 14-13. Με το πρώτο καλάθι του Μέικον και άλλο ένα του Ζήση, η Ένωση έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-15.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άλλο ένα σουτ του Ζήση και ένα καλάθι του Μόουζες που έφερε στην ΑΕΚ την μεγαλύτερη διαφορά με 23-15. Στο τρίποντο του Μόουζες απάντησε ο Κόζι με 4 σερί πόντους και έκανε το 26-19. Το πρώτο καλάθι του Λάνγκφορντ και ένα τρίποντο του Σάβατζ έκαναν το 28-22 στο 15’. Ο Ανοσίκε και ο Μουράτος ολοκλήρωσαν ένα σερί 7-0 του Λαυρίου και μείωσαν στο καλάθι (28-26). Με συνεχόμενους πόντους του Μουράτου το Λαύριο ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 33-33 στο 18’. Με τον Μορέιρα να συνεχίζει την κυριαρχία του και άλλο ένα εύστοχο mid-range του Λάνγκφορντ το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται 41-36.

Το Λαύριο ξεκίνησε φορτσάτο το 2ο ημίχρονο και με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 41-41 με την ΑΕΚ να απαντάει άμεσα με ένα δικό της 7-0 και να κάνει το σκορ 48-41. Ένα τρίποντο του Κόζι και 2 βολές του Μέικον διαμόρφωσαν το σκορ σε 52-47 στο 25’. Με τον Λίνο να πυροβολεί από τα 6,25 και το Λαύριο να πετυχαίνει 4 βολές το σκορ έγινε 56-52 στο 27’. Με τρίποντο του Γερομιχαλού που έχει κάνει μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ και μια βολή το Λαύριο ισοφάρισε και πάλι σε 57-57 στο 28’. Με τρίποντο του Σάβατζ και 2 βολές του Κόζι το Λαύριο προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5 πόντους για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Ζήσης με την εκπνοή και να κάνει το 62-64 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο ξεκίνησε πάλι ο Μουράτος για να ολοκληρώσει ένα μίνι 5-0 ο Κόζι για το 62-69. Άλλο ένα τρίποντο του Κόζι και 2 καλάθια του Μέικον έκαναν το 68-74 στο 35’. Ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 68-77 για να απαντήσει η ΑΕΚ με 4 πόντους από Μέικον και Μόουζες για το 72-77 στο 37’. Με εκπληκτικές άμυνες και τον Λάνγκφορντ να σκοράρει 6 πόντους η ΑΕΚ κάνει ένα 12-0 και περνάει μπροστά με 80-77 στο 38’. Το Λαύριο απάντησε με ένα 5-0 και διαμόρφωσε το 80-82, με 48’’ να απομένουν. Ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε σε 82-82 και στην τελευταία επίθεση ο Ζήσης έχασε τρίποντο στην εκπνοή και το ματς πήγε στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με 2 τρίποντα του Λαυρίου και ένα δίποντο του Μόουζες για το 85-88 στο 43’. Άλλο ένα τρίποντο από τον Ντέιβις πήγε την διαφορά στους 6 πόντους (85-91). Με τρίποντο του Ζήση και καλάθι του Κάρτερ το Λαύριο κράτησε την διαφορά στους 3 πόντους 90-93. Με 2 βολές ο Μέικον έκανε το 92-93 με το χρονόμετρο να δείχνει 47 δεύτερα και την μπάλα στο Λάυριο. Με καλάθι του Κάρτερ και του Ζήση το σκορ έγινε 94-95. Στα 8 δευτερόλεπτα ο Κόζι έβαλε 2 βολές και στην εκπνοή ο Λάνγκφορντ έχασε τρίποντο για να χάσει η ΑΕΚ 3η φορά φέτος από το Λαύριο με 94-97.

ΑΕΚ – Λαύριο 94-97

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82, 94-97 (παράταση)

Θυμηθείτε πως μετέδωσε την αναμέτρηση το enwsi.gr

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 17, Ματσιούλις 1 , Ζήσης 14, Μωραΐτης, Μόουζες 10, Μορέιρα 19, Λάνκφορντ 15, Γιάνκοβιτς 5, Κατσίβελης 5, Χρυσικόπουλος 8, Μαυροειδής.

Λαύριο (Σερέλης): Κόζι 19, Κάρτερ 24, Σάβατζ 6, Μουράτος 18, Ντιαλό 7, Ντέιβις 8, Παπανδρέου, Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 6, Γερομιχαλός 9, Βουλγαρόπουλος.