«Αυτοκτονία» της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη- Έχασε στο χρυσό σετ την πρόκριση από τον Άρη

Εικόνες από το Άρης-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου

Απίστευτη «αυτοκτονία» της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ που αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου από τον Άρη στο χρυσό σετ.

Η ΑΕΚ παρότι είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-1, χρειαζόταν μόλις δύο σετ για να προκριθεί στην β’ φάση ωστόσο δεν τα κατάφερε μέσα στη Μίκρα. Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη, ξεκίνησαν ιδανικά, προηγήθηκαν με 1-0 σετ και χρειαζόντουσαν μόλις ένα στα επόμενα τρία, το οποίο τελικά δεν ήρθε. Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στο χρυσό σετ όπου ο Άρης έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ νίκησε με 15-9 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ που μπήκε πολύ συγκεντρωμένη για να πάρει τη νίκη. Με πολύ καλή υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ δεν προηγήθηκε στο σκορ και πήρε το πρώτο σετ με 22-25. Κάπου εκεί ήρθε η χαλάρωση για τις «κιτρινόμαυρες» που πίστεψαν πως όλα είχαν κριθεί. Ο Άρης ανέβασε ρυθμούς, «διάβασε» καλύτερα το παιχνίδι της αντιπάλου και έχοντας καλύτερο πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το σετ με 25-21. Το τρίτο εξελίχτηκε σε πραγματικό ντέρμπι με την «Ένωση» να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια κερδίζοντας με 25-23.

Θρίλερ το τέταρτο σετ

Οι «κιτρινόμαυρες» τα έπαιξαν όλα για όλα στο τέταρτο σετ που εξελίχτηκε σε θρίλερ. Προηγήθηκαν με 11-7 και 20-17 αλλά και πάλι έχασαν μέσα από τα χέρια τους το πλεονέκτημα με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 23-23 για να παίρνει τελικά τη νίκη με 25-23. Στο χρυσό σετ η ΑΕΚ φάνηκε πως δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να κυνηγήσει την ανατροπή χάνοντας με 15-9.

Διαιτητές: Ισκάς, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Παπαδοπούλου, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Σιδηρά.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-23, 25-23), Χρυσό σετ: 15-09

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 21 (15/34 επ., 6 μπλοκ), Έβανς 27 (25/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαβάρ 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Πήττα 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (6/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέροβιτς 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ), Πιρβ 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Ράπτη 7 (7/18 επ., 63% υπ.), Τσοχατζή 7 (5/6 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 52% υπ.), Μερκούρη 1 (1 άσσος), Ραμντίν 2 (2/3 επ.).