Χαρακίρι της ΑΕΚ στην Τουρκία και αποκλεισμός!

Η ΑΕΚ έχασε και τη διαφορά των 9 πόντων από την Τουρκ Τέλεκομ (78-66) στην Αγκυρα και καταδικάστηκε από τη νίκη της Στρασμπούρ στη Ρωσία

Αδοξο αποκλεισμό από την 8άδα του Basketball Champions League βίωσε η ΑΕΚ κάνοντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση!

Η ΑΕΚ έχασε στη Τουρκία με 78-66 από τη Τουρκ Τέλεκομ με ,χάνοντας και τη διαφορά των εννέα πόντων του πρώτου αγώνα. Η μεγαλύτερη ζημιά πάντως είχε γίνει από τη νίκη της Στρασμπούρ στη Ρωσία, όπου έτσι κι αλλιώς έκανε την έκανε να ψάχνει ένα θαύμα. Eτσι η ΑΕΚ έμεινε εκτός συνέχειας του BCL!

Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ είδε τον Ματ Λοτζέσκι να «λαβώνεται» και να μένει εκτός για όλο το δεύτερο ημίχρονο με τραυματισμό στο πόδι. Από το παιχνίδι με την ομάδα της Άγκυρας ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ που μέτρησε 18 πόντους, με τον Ντάριλ Μέικον να μετρά 12 πόντους, οι περισσότεροι εκ των οποίων στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ 8 πόντους και 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Γιόνας Ματσιούλις.

Από πλευράς Τουρκ Τέλεκομ, ο Κάιλ Ουίλτζερ έκανε μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Νικ Τζόνσον να προσθέτει 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και χάρη στα τρίποντα του Ματσιούλις μπήκε σε θέση οδηγού (6-10, 3′). Η Τουρκ Τέλεκομ όμως αντέδρασε άμεσα. Δημιουργώντας φθορά στην Ένωση, μέσω των φάουλ και με τους Ο’Μπράιαντ-Φόστερ να φωνάζουν παρών στην επίθεση το προβάδισμα άλλαξε χέρια (14-12, 7′). Οι προσπάθειες του Μόουζες έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (14-17, 9′). Φόστερ και Γκεγίκ όμως έκλεισαν το δεκάλεπτο με την Τουρκ Τέλεκομ σε θέση οδηγού για το 18-17.

Η Τουρκ Τέλεκομ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, τιμωρώντας την αστοχία της ΑΕΚ. Τζόνσον και Ουίλτζερ ανέλαβαν δράση και η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (29-20, 13′). Η ΑΕΚ είχε υπομονή στο παιχνίδι της και κατάφερε να μειώσει με Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ (33-29, 16′). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον καλό ρυθμό τους και χάρη σε Ουίλτζερ και Τζόνσον ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (39-31, 18′). Η αντίδραση της ΑΕΚ όμως ήταν άμεση. Η άμυνα έκλεισε διαδρόμους και με τους Μόουζες και Μορέιρα να σκοράρουν κατάφερε να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 39-36.

Ο Λάνγκφορντ έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά η απάντηση της Τουρκ Τέλεκομ ήταν άμεση με τον Ουίλτζερ μπροστάρη (45-40, 25′). Κορκμάζ και Γκεγίκ πήραν προσπάθειες και οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά (54-44, 28′). Ο Μέικον προσπάθησε να μειώσει αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 55-46.

Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει και να ξαμαπεί στο ματς και το κατάφερε με τον Μαυροειδή (57-51, 32′). Η άμυνα των παικτών της Τουρκ Τέλεκομ ήτνα αποτελεσματική και με τον Φόστερ η διαφορά αυξήθηκε (64-53, 35′). Ο ρυθμός ήταν στα χέρια των γηπεδούχων που με τους Ουίλτζερ και Τζόνσον ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (70-55, 37′). Η ΑΕΚ έκανε τη μεγάλη προσπάθεια στο τέλος με τον Μόουζες μπροστάρη και μείωσε (74-66, 49” για το τέλος). Η Τουρκ Τέλεκομ όμως βρήκε λύσεις από Γκεγίκ και Τζόνσον και έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά για το τελικό 78-66.

Τουρκ Τέλεκομ-ΑΕΚ 78-66

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκορέν): Ντέκερ 5 (5 ριμπάουντ), Φόστερ 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζόνσον 10 (2/8 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαν 9 (2/4 τρίποντα), Γουίλτζερ 24 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκεγίκ 9 (12 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 2, Κορκμά 10 (2/6 τρίποντα).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ματσιούλις 8 (0/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης, Μωραΐτης 3, Μόουζες 18 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μορέιρα 4, Λάνκφορντ 11 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 6, Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι.