Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Κυνική η Αρμενία, νίκησε 2-0 την Ισλανδία (VIDEO)

Την… μοναξιά της κορυφής (έστω και με ματς περισσότερο) στον 10ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης της προκριματικής φάσης για το Παγκόσμιο Κύπελλο απολαμβάνει η Αρμενία, μετά και τη σημερινή της επικράτηση επί τη Ισλανδίας με 2-0, στο Γερεβάν!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς πιο επιθετικοί, αρκούμενοι ωστόσο τις περισσότερες φορές σε προσπάθειες και σουτ εκτός περιοχής και τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας. Αμφότερους, ωστόσο, να μην μπορούν να βρουν γκολ. Αντιθέτως, στην επανάληψη η Αρμενία αποδείχτηκε πιο αποτελεσματική, στα όρια του… κυνισμού, θα έλεγε κανείς, φτάνοντας όχι μία αλλά δύο φορές σε ένα τέρμα.

Νωρίς νωρίς, με πολύ ωραίο σουτ του Μπαρσεγιάν από τα δεξιά με το αριστερό, που έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Ισλανδίας, στο 53’! Αλλά και 21 λεπτά μετά, με ένα ακόμα παρόμοιο γκολ αυτή την φορά με τον σκόρερ να δίνει την ασίστ για τον Μπαϊραμιάν, ο οποίος με διαγώνιο σουτ από την αριστερή πλευρά της περιοχής, νίκησε τον Χάλντορσον για το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα…