«Στεγνό καθάρισμα» του Αρη (68-73) από την ΑΕΚ μέσα στο Αλεξάνδρειο!

Με σούπερ Λοτζέσκι και μεγάλη επιστροφή Ζήση, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Αρη και τους θλιβερούς διαιτητες

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισε ιδανικά τη «διαβολοβδομαδα» με τέσσερα ματς σε οκτώ μέρες, νικώντας τον Αρη στο Αλεξάνδρειο με 68-73.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ματ Λοτζέσκι, σημαντικές οι επιστροφές των Ζήση, Μαυροειδή και Γιάνκοβιτς, για να νικήσει η Ενωση τον Αρη και τους απαράδεκτους διαιτητές που πρσπαθούσαν να κρατήσουν ετσιθελικά στο ματς την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυναμικά (8-2) αλλά η ΑΕΚ, βελτίωσε την εικόνα της στην άμυνα και άφησε πίσω τα λάθη στην επίθεση, σταδιακά επέστρεψε στην πρώτη περίοδο και με Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Ζήση, εύστοχους έξω από τα 6,75, πέρασε μπροστά στο φινάλε της πρώτης περιόδου για το 15-18.

Η πίεση της Βασίλισσας, οδήγησε σε αρκετά λάθη τον Αρη στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Καμπερίδη, να δυσκολεύεται πολύ, να βρει ρυθμό επιθετικά. Με τους γηπεδούχους να φτάνουν τα 12 λάθη και την ΑΕΚ, να έχει ήδη 9, αλλά και τον Λοτζέσκι σταθερό (7π.), πήγε στο 27-34 στην ανάπαυλα, με την άμυνα της οδηγό.

O Λοτζέσκι βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, όντας αλάνθαστος και φτάνοντας τους 13 πόντους, με την ΑΕΚ να πηγαίνει μέχρι το +15 (36-51), αλλά ο Άρης αντέδρασε. Με τον Μιλόσεβιτς να μην παρατάει καμία φάση πάρα την αστοχία του και με τους Τσάλμερς και Φλιώνη, μείωσε σε 46-53, με την ΑΕΚ να κλείνει την περίοδο στο +8 (49-57).

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, με τον Αρη να μειώνει αρχικά στους πέντε, με τρίποντο του Σταμάτη (52-57), με την ΑΕΚ να κρατάει την ψυχραιμία της με καλάθι του Λοτζέσκι να πηγαίνει στο 55-67. Παρά τις, μάλλον ανορθόδοξες, προσπάθειες των γηπεδούχων, με κάρφωμα του Χρυσικόπουλου έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ζήση η ΑΕΚ φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη (59-70). O Άρης, όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, έκανε ένα 7-0, για να μειώσει σε 66-70 με τον Κουζέλογλου. Ο Λάνγκφορντ έχασε δύο βολές, από τη διεκδίκηση Κουζέλογλου-Ματσιούλις, οι διαιτητές αποφάσισαν να δώσουν την κατοχή στον Άρη, με 31,1 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Τσάλμερς προσπάθησε να πάει στο λέι απ, ο Χρυσικόπουλος όμως τον έκοψε εντυπωσιακά ψηλά και στη συνέχεια, ο Ματσιούλις με δύο βολές, έκανε το 66-72. Παρότι πέρασε αρκετός χρόνος, ο Λιτλ έβαλε 2/3 βολές από το φάουλ του Μόουζες (68-72) και παρά το επιθετικό ριμπάουντ, έκανε το λάθος, με τον Μόουζες με μία βολή, να διαμορφώνει το 68-73, που ήταν και το τελικό σκορ.

Αρης-ΑΕΚ 68-73

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8, Κουζέλογλου 6, Τσάλμερς 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 2, ΝτεΚόζι 8 (6 ριμπάουντ), Σταμάτης 6, Σλαφτσάκης 3, Μιλόσεβιτς 9 (13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαριτόπουλος 3, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 7

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 8 (3/8 δίποντα, 2/6 βολές), Ματσιούλις 9 (3/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 4 (7 ριμπάουντ), Μέικον 11 (3/9 σουτ), Χρυσικόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 3 (4 ασίστ), Γκίκας, Λοτζέσκι 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3, Κίνγκσλεϊ 5