Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου 2021: Εβδομος στο τριπλούν ο Δημήτρης Τσιάμης

Στα 39 του χρόνια, ο Δημήτρης Τσιάμης αγωνίστηκε στον τελικό και ήταν σαν να πήρε... μετάλλιο

Ό,τι και να έκανε ο Δημήτρης Τσιάμης στον τελικό του τριπλούν το αποτέλεσμα και το «δια ταύτα» είναι το ίδιο. Ο πρωταθλητής του τριπλούν είναι σα να κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμά του.

Στα 39 του χρόνια, ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής στο 36ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Τορούν, κατάφερε να προκριθεί στον τελικό και εκεί να δώσει τη δική του «μάχη» για το καλύτερο.

Ο Τσιάμης κατέλαβε την έβδομη θέση με 16μ.40 και πάει γι’ άλλα. Τα άλματά του στον τελικό ήταν: 16μ.13, 16μ.40, 16μ.35, 16μ.35, στην πέμπτη του προσπάθεια ήταν άκυρος, όπως και στην έκτη.