ΑΕΚ: Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr οι 12 «κιτρινόμαυροι» κόντρα στο Μεσολόγγι

Η κριτική του enwsi.gr στους παίκτες της ΑΕΚ για το παιχνίδι με το Μεσολόγγι

Η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Μεσολόγγι, φτάνοντας σε εμφατική επικράτηση στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Και με την ψυχολογία σε πολύ καλά επίπεδα ετοιμάζεται για τη δύσκολη και άκρως απαιτητική συνέχεια.

Η κριτική του enwsi.gr για τους παίκτες της ΑΕΚ

Ντάριλ Μέικον: Η ποιότητα του παίκτη αυτού δεν κρύβεται. Κανένας παίκτης που είναι ρπαγματικά καλός δεν χρειάζεται χρόνο προσαρμογής και η απόδειξη είναι η εικόνα του Αμερικανού γκαρντ. Εξαιρετική επαφή με το καλάθι και ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει την ισορροπία ενός αγώνα. Κόντρα στο Μεσολόγγι έκανε εξαιρετική εμφάνιση και απέδειξε πόσο σημαντικός είναι στο υπάρχον ρόστερ.

Κιθ Λάνγκφορντ: Δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά σήμερα. Οι περισσότεροι πόντοι του ήρθαν σε σημείο που κρίθηκε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Ο Αμερικανός σκόρερ χρειαζόταν ανάσες καθώς είχε επιβαρυνθεί ιδιαίτερα τις προηγούμενες εβδομάδες και παιχνίδια όπως αυτό με το Μεσολόγγι τον βοηθούν να μείνει και φρέσκος, αλλά και ενεργός για τη συνέχεια.

Γιόνας Ματσιούλις: Πάνω κάτω ισχύει το ίδιο με την περίπτωση του Λάνγκφορντ. Ο «Ταύρος» δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά απέναντι στο Μεσολόγγι, αλλά όταν χρειάστηκε να δώσει λύσεις σε άμυνα και επίθεση ήταν εκεί, σταθερά με καλή παρουσία στο παρκέ.

Δημήτρης Κατσίβελης: Μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι. Μετά το τάιμ άουτ στο 4ο λεπτό έδωσε τον τόνο για να αλλάξει η ΑΕΚ την εικόνα της. Πολύ καλή εμφάνιση από τον διεθνή γκαρντ που πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα ήταν αξιόπιστος για ακόμα μια φορά, πιέζοντας την μπάλα κάθε φορά που χρειαζόταν.

Λίνος Χρυσικόπουλος: Ο Κερκυραίος φόργουορντ δεν έκανε πολλά στην αναμέτρηση. Κάποιες φάσεις που ήθελε δεν του βγήκαν, ενώ και στην άμυνα είχε θέματα. Ψάχνει να βρει τον ρυθμό του και είναι φανερό πως βρίσκεται μακριά από το 100% στην παρούσα φάση.

Κωστής Γόντικας: Μπήκε σε σημείο που είχαν κριθεί τα πάντα. Προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του και να δώσει λύσεις στο ποστ παιχνίδι στην Ένωση στο διάστημα που αγωνίστηκε στην τέταρτη περίοδο.

Δημήτρης Μωραϊτης: Από τους παίκτες που ξεχώρισαν με την συνολική του παρουσία. Τόσο στην επίθεση έδειξε δραστήριος σε εκτέλεση και οργάνωση, ενώ και στην άμυνα ήταν εξαιρετικός πάνω στον Λάονς και στα γκαρντ του Μεσολογγίου. Από τις εμφανίσεις που δείχνουν πόσο θέλει να βοηθήσει την ομάδα ο διεθνής γκαρντ.

Δημήτρης Μαυροειδής: Στα πρώτα λεπτά έχασε κάποια… πέναλτι, αλλά έχει την εμπειρία να διαχειριστεί 1-2 χαμένα σουτ. Βοήθησε πολύ κοντά στο καλάθι, αμυντικά και επιθετικά, ενώ κάλυψε πολύ καλά το κενό του τραυματία Μορέιρα στο 5.

Ματ Λοτζέσκι: Επιστροφή στη δράση για τον «Λότζο» που σε αρκετές στιγμές έδειξε ορεξάτος. Εκτέλεσε όποτε χρειάστηκε, ενώ ήταν πολύ θετική η εικόνα του συνολικά στην αναμέτρηση. Δεν φοβήθηκε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, ενώ και στην οργάνωση ήταν θετικός, μοιράζοντας 2 ασίστ.

Νίκος Ρογκαβόπουλος: Εκ των διακριθέντων της ΑΕΚ σε ένα ακόμα παιχνίδι. Στο 2021 πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις. Πιο ώριμος και πιο μεστός όσο περνούν τα παιχνίδια εξελίσσεται σε σταθερά της ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση. Στο παιχνίδι με το Μεσολόγγι είχε πολλές καλές στιγμές, ενώ με τον καιρό εμπλουτίζει το ρεπερτόριό του όλο και περισσότερο στην επίθεση. Έχει όλα τα φόντα να εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς για τη Βασίλισσα και το αποδεικνύει κάθε φορά.

Κίνγκσλεϊ Μόουζες: Ένα ακόμα καλό παιχνίδι από τον Νιγηριανό. Είχε καλές τοποθετήσεις κοντά στο καλάθι και δημιούργησε προβλήματα στο Μεσολόγγι σε αρκετές στιγμές. Τον… ένιωσε η αντίπαλη άμυνα κάτι που φάνηκε από τους 8 πόντους και τα 4 ριμπάουντ του.

Μάρκους Σλότερ: Αμυντικά ήταν ο γνωστός καλός Σλότερ. Δεν έκανε… φαντεζί ενέργειες, αλλά η ουσία είναι το Α και το Ω. Και αυτός την έχει. Επιθετικά όποτε η μπάλα πήγαινε σε εκείνον είτε κέρδιζε φάουλ, είτε έδινε πόντους κοντά στο καλάθι. Θετική εικόνα, χωρίς αμφιβολία.