Μαγική επιστροφή της ΑΕΚ με ρεσιτάλ Μέικον!

Ούτε από προβλήματα, ούτε απο αποχή καταλαβαίνει η ΑΕΚ, διέλυσε το Μεσολόγγι (98-76) με τον Μέικον να κάνει... παπάδες

Προβλήματα με κορωνοϊό, απώλειες από τραυματισμούς, αποχή σχεδόν ένα μήνα απο αγώνες. Αυτή η ΑΕΚ δεν καταλαβαίνει τίποτα και έχει λύσεις για όλα!

Με ρεσιτάλ Μέικον έκανε μια… χαψιά το Μεσολόγγι (98-76) και επέστρεψε δυναμικά για το πρωτάθλημα και το BCL. Ο Ντάριλ Μέικον για ακόμα ένα παιχνίδι έκανε… μαγικά, καθώς μέτρησε 20 πόντους με 8/12 σουτ, αλλά και 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Συμπαραστάτες του ήταν Ρογκαβόπουλος (12π), Κατσίβελης (11π). Από πλευράς Μεσολογγίου οι 14 πόντοι του Τόντρικ Γκότσερ δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.

To ματς

Το Μεσολόγγι μπήκε στο παρκέ και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ. Λόρενς και Γκότσερ ανέλαβαν δράση και με τις επιστροφές της Ένωσης να είναι αργές στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά (3-12, 4′). Το τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου αφύπνισε τους παίκτες της ΑΕΚ, που ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με μπροστάρη τον Κατσίβελη (8π μέχρι εκείνο το σημείο) μείωσαν σε απόσταση βολής (15-16, 6′). Ρογκαβόπουλος και Μόουζες ανέλαβαν δράση και η ΑΕΚ προσπέρασε στο σκορ (24-19, 8′). Ο Μοτσενίγος ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά ο Μωραϊτης είπε την τελευταία… λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο έγραψε το 27-24 υπέρ της Ένωσης.

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ένωση χτύπησε κοντά στο καλάθι και χάρη σε Σλότερ και Λάνγκφορντ ανέβασε τη διαφορά (36-28, 13′). Ο Λοτζέσκι φώναξε παρών και με την Ένωση να συνεχίζει να παίρνει πόντους από το ζωγραφιστό, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-32, 17′). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου συνέχισαν να πιέζουν και ο Μαυροειδής ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (45-32, 18′). Ο Ντέιβις με δικές του προσπάθειες μείωσε, αλλά ο Μέικον είπε την… τελευταία λέξη και με τρίποντο έγραψε το 52-40 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έδωσε τον τόνο στην ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ανεβάζοντας τη διαφορά για την ομάδα του (63-49, 24′). Το Μεσολόγγι έδειξε σφυγμό και κατάφερε να μειώσει με μπροστάρη τον Πουαριέ (69-56, 26′). Η απάντηση της Ένωσης ήρθε από Μέικον και Μωραϊτη (74-56, 28′). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα, με τον Μέικον να σκοράρει εκ νέου, για το 76-60.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου. Μέικον και Ματσιούλις ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (81-60, 31′). Το Μεσολόγγι δεν είχε ρυθμό να ακολουθήσει, με τη διαφορά να ανεβαίνει σταθερά (90-63, 34′). Τα πάντα είχαν κριθεί στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να παίρνει μια πολύ άνετη νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, δείχνοντας τις διαθέσεις της ενόψει συνέχειας.

ΑΕΚ-Μεσολόγγι 98-76

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 52-40, 76-60, 98-76.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 20 (4), Κατσίβελης 11, Μαυροειδής 8, Ρογκαβόπουλος 12 (3), Κίνγκσλεϊ 8, Λάνγκφορντ 9, Ματσιούλις 5, Χρυσικόπουλος 5, Γόντικας, Μωραϊτης 7, Λοτζέσκι 9 (3), Σλότερ 4.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 6, Γκότσερ 14, Ντέιβις 11 (1), Χατζηνικόλας 8, Πουαριέ 4, Λάιονς 9 (2), Λάνγκφορντ 10 (2), Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγκος 5 (1), Γράβας 3 (1), Σταματογιάννης 4