Basket League: Μεγάλο διπλό του Ηρακλή στο Περιστέρι (VIDEO)

Με έκπληξη άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, καθώς ο Ηρακλής επικράτησε 79-70 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, ο «Γηραιός» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και πήρε βαθμολογική «ανάσα», ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έχασε έδαφος στη μάχη για μία θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα και προηγήθηκε 8-0, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στο κρεσέντο του Τεράν Πέτεγουεϊ. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και σχεδόν μόνος του χάρισε στο Περιστέρι διψήφια διαφορά στο σκορ (24-14). Με το ξεκίνημα της β΄ περιόδου, ο Κρόκετ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +13 (27-14), αλλά ο «Γηραιός» απάντησε με σερί 9-0 και μείωσε σε 27-23.

Από κει κι έπειτα, η αθηναϊκή ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά όποτε πήγαινε να ξεφύγει, οι Θεσσαλονικείς αντιδρούσαν και μείωναν. Όλα αυτά ως τις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, όταν ο Ηρακλής, με βελτιωμένη άμυνα και πρωταγωνιστή τον Ίμπανκς, έκανε ένα σερί 9-0 και προσπέρασε 65-61, περίπου 6,5 λεπτά πριν τη λήξη. Αυτό αποδείχθηκε και το κομβικό σημείο, καθώς οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου συντήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα, με τους Χάγκινς και Καββαδά να «σφραγίζουν» την πολύτιμη νίκη για τους «κυανόλευκους».

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 17 (3), Βασιλόπουλος 3 (1), ΜακΛιν 13 (1τρ., 8ρ.), Τζόουνς 6 (11ρ.), Γκουτιέρες 8 (2), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ, Μπουρούσης 4, Σαλούστρος 8, Κρόκετ 7 (2), Μάντζαρης 2
ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ενεχιόνια 9 (2τρ., 8ρ.), Σαγκς 3 (1), Καββαδάς 14 (8ρ.), Χάνλαν 6, Χάγκινς 17 (3), Ίμπανκς 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης, Βεργίνης 5 (1), Χάτσερ 10 (2)