ΑΕΚ: Νίκησε Θέτιδα με 3-0 σετ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!

Εικόνες από τον αγώνα ΑΕΚ-Θέτιδα

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 σετ την Θέτιδα και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στην β' φάση

Ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο πρόσθεσε στο ενεργητικό της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ της Θέτιδας στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 10η αγωνιστική της Volleyleague

Η «Ένωση» παρέμεινε έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας στον όμιλο της και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα κριθεί και ο φετινός τίτλος. Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο σετ και με τοπ σκόρερ την Μαυροβούνια Νικολέτα Πέροβιτς με 18 πόντους και την Αριάνα Πιρβ με 16 έφθασαν στη τελική επικράτηση. Η Θέτιδα που υπέπεσε σε 22 λάθη, είχε την Αναστασία Γεωργιάδου με 12 πόντους με 3 μπλοκ και την Μαρκέλλα Παπαγεωργίου με 10 και 6 μπλοκ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το Σάββατο (06/03, 18:00) όταν και φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ για την 11η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Volley League Γυναικών.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και κατάφερε να «χτίσει» από νωρίς διαφορά στο σκορ. Με πολύ αποτελεσματικό μπλογκ και πίεση από το σερβίς η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξέφυγε στο σκορ και προηγήθηκε με 24-14. Η Θέτιδα προσπάθησε απλά να καθυστερήσει τη νίκη της ΑΕΚ και με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 24-18 με την «Ένωση» να τελειώνει το σετ στην 5η προσπάθεια.

Πιο αποτελεσματική ήταν η ΑΕΚ και στο δεύτερο σετ εκμεταλλευόμενη την κυριαρχία της στο φιλέ και στο μπλογκ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη δεν δυσκολεύτηκε να βρεθεί ξανά σε θέση οδηγού στο σετ προπορευόμενη με 14-9. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η ΑΕΚ παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της πήρε τη νίκη με 25-20 και 2-0 αντίστοιχα.

Το τρίτο σετ εξελίχτηκε σε ντέρμπι με την Θέτιδα να κάνει μια προσπάθεια για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Πήρε προβάδισμα με 6-7 και 16-15 με την «Ένωση» να έχει την απάντηση ισοφαρίζοντας σε 19-19. Σε εκείνο το σημείο δύο κρίσιμοι πόντοι έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα με 22-20 για να πάρει τελικά τη νίκη με 25-21.

Διαιτητές: Βελώνης, Κατερλή, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σαμοθράκης, Καραγιαννάκης, Γραμματεία: Λυκούδη.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-21)

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Τσοχατζή 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πέροβιτς 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτη 4 (4/17 επ., 50% υπ. – 29% άριστες), Διάλλα 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πιρβ 16 (10/17 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 22% άριστες) / Μπελιά (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Μερκούρη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Γεωργιάδου 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Δραγουμάνου 4 (4/19 επ., 38% υπ. – 12% άριστες), Αποστολάκη 7 (7/13 επ., 65% υπ. – 38% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (3/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λάβδα / Καράμπαλη (λ, 33% υπ. – 10% άριστες), Παναγοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Χατζηγρηγορίου 1 (1/1 επ.).