Εικόνες από το ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης

ΑΕΚ - Αστέρας: Η κριτική των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ που έπαιξαν στο ματς με την ομάδα της Τρίπολης

Ένα ακόμα ματς που η ΑΕΚ το έκανε το ροντέο και τελικά δεν κατάφερε να το κερδίσει. Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 κιτρινόμαυροι του ματς με τον Αστέρα

Γιώργος Αθανασιάδης: Με τρεις εξαιρετικές δικές του αποκρούσεις, κράτησε το σκορ όσο κράτησε, στο πρώτο ημίχρονο. Έχει κάνει σπουδαίες επεμβάσεις στο πρώτο μέρος, ενώ δεν έχει κανένα περιθώριο αντίδρασης στα δυο γκολ του Αστέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο, το μόνο που χρειάστηκε να κάνει, ήταν απλή διαχείριση κάποιων εύκολων φάσεων.

Στράτος Σβάρνας: Ήταν η επιλογή του Χιμένεθ για την θέση του δεξιού μπακ. Προσπαθούσε να κρατήσει τις ισορροπίες στα μετόπισθεν, δεν ανέβαινε σχεδόν καθόλου και έβγαζε μόνο άμυνες. Ορισμένες φάσεις τις έσωσε στην ανασταλτική λειτουργία, αλλά δεν μπορούσε να βοηθήσει καθόλου στο επιθετικό κομμάτι. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο. Και έχασε και δυο ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ζίγκα Λάτσι: Σίγουρα τα πήγε πολύ καλύτερα από το παίκτη που είχε δίπλα του. Στο μαρκάρισμα του Μπαράλες δυσκολεύτηκε αρκετά από την δύναμη του αντιπάλου του. Έχανε προσωπικές   μονομαχίες, αλλά κάλυπτε σωστά χώρους. Και στάθηκε σίγουρα καλύτερα και πιο αποτελεσματικά, σε σχέση με τον Νεντελτσεάρου.

Ιονούτς Νεντελτσεάρου: Πολύ κακό απόγευμα για τον Ρουμάνο κεντρικό. Είναι μέσα και στα δυο γκολ του Αστέρα και επί της ουσίας φέρει και την μεγαλύτερη ευθύνη γι αυτά τα γκολ. Επίσης κάνει και πάλι λάθος στην κλασική ευκαιρία που έκανε ο Αστέρας, μετά το 2-1 από την ΑΕΚ.

Μάριο Μιτάι: Αυτή την φορά δεν είχε τόσο γερά πατήματα στο γήπεδο. Παρόλο που έπρεπε να πάρει μέτρα και να ανέβει από την πλευρά του, το έκανε δειλά και τις περισσότερες φορές όχι σωστά. Ενώ είχε και προβλήματα στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Νταμιάν Σιμάνσκι: Από την στιγμή που μπήκε δίπλα του ο Κρίστιτσιτς και απελευθερώθηκε, έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Πέτυχε μια γκολάρα με την οποία πήγε το ματς στο 2-1, πέτυχε γκολ με το οποίο η ΑΕΚ ισοφάρισε, ενώ έχασε και τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με την εκτέλεση όμως που έκανε να είναι εξαιρετική αλλά την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι. Και γενικώς έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο.

Λιβάι Γκαρσία: Στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να φανεί σχεδόν καθόλου. Ο λόγος ήταν πως δεν έπαιρνε καθόλου βοήθειες από τον Σβάρνα στην πλευρά του. Και έτσι κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του, βρισκόταν απέναντι σε δυο και τρεις αντιπάλους. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε πολύ. Πήρε προσπάθειες πάνω του, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ του Σιμάνσκι και έχασε και ο ίδιος ευκαιρίες να σκοράρει.

Πέτρος Μάνταλος: Δεν ξεκίνησε καλά το ματς και έδειχνε να δυσκολεύεται να κάνει το παιχνίδι της ομάδας. Άρχισε και αυτός να ανεβαίνει, όταν μπήκε στο γήπεδο ο Κρίστιτσιτς και βρήκε περισσότερους χώρους. Πήρε μπάλες στα πόδια του και προσπάθησε να νοικοκυρέψει και να οργανώσει σωστά το παιχνίδι της ομάδας. Και στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε αρκετά με τον τρόπο που ανέβαζε την ΑΕΚ στην επίθεση.

Νέλσον Ολιβέιρα: Μπήκε δυνατά στο ματς και είχε δυο καλές προσωπικές ενέργειες, σε προσπάθεια να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα. Φάνηκε αυτή την φορά να τον δυσκολεύει ο τρόπος που έπαιζε η ΑΕΚ. Και έφυγε νωρίς από το γήπεδο λόγω προβλήματος τραυματισμού. Μάλιστα βγήκε όταν φάνηκε πως δεν μπορεί καθόλου να συνεχίσει.

Μουαμέρ Τάνκοβιτς: Άρχισε να φαίνεται μέσα στο γήπεδο, όταν έγινε η αλλαγή του Κρίστιτσιτς και η αλλαγή του σχηματισμού. Έκανε δυο –τρεις καλές ενέργειες στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία αυτή στην φάση που κατέληξε στο δοκάρι του Σιμάνσκι και την μεγάλη ευκαιρία του Καρίμ.  Γενικώς όμως, δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα περίμενε ο Χιμένεθ.

Καρίμ Ανσαριφάρντ: Παρόλο που δεν είχε μεγάλη συμμετοχή στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε του 45άλεπτου, καθώς εξ επαφής δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Από την στιγμή που μπήκε στο ματς, άλλαξε ολόκληρη την εικόνα της ΑΕΚ, καθώς ελευθέρωσε τα χαφ και βοήθησε σ’ έναν πολύ πιο ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης του παιχνιδιού. Έδωσε μια εξαιρετική κάθετη πάσα, στην χαμένη ευκαιρία του Σιμάνσκι και του Καρίμ. Και γενικώς έβγαλε πολλή δουλειά στην μεσαία γραμμή. Σ’ όλους τους τομείς.

Έλντερ Λόπες: Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει περισσότερο παιχνίδι η ΑΕΚ από την αριστερή πλευρά. Η αλήθεια είναι πως δεν έκανε και πολλά ανεβάσματα. Παρόλα αυτά βοήθησε περισσότερο, σε σχέση με τον Μιτάι.

Χρήστος Αλμπάνης: Αντικατέστησε τον Τάνκοβιτς και έδωσε ενέργεια στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ, πήρε πολλές προσπάθειες πάνω του και παραλίγο να γίνει ο ήρωας του ματς με την προσωπική ενέργεια και την παράλληλα σέντρα στο 93’. Παρόλα αυτά, γενικώς δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική του προσπάθεια.