Σημαντικό τρίποντο για τα κορίτσια της ΑΕΚ-3-0 σετ τον Αίαντα Ευόσμου!

Εικόνες από το ΑΕΚ-Αίας Ευόσμου

Σημαντική νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα στη Νέα Φιλαδέλφεια

Ένα σημαντικό τρίποντο που την διατηρεί μέσα στον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο σετ παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα στο παιχνίδι. Με πολύ καλό μπλοκ και καλό πρώτο χρόνο οι αθλήτριες του «Δικεφάλου» προηγήθηκαν με 6-1 και 10-3 αντίστοιχα. Με πίεση από το σερβίς συνέχισαν το ίδιο εντυπωσιακά και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με 13-4 και 18-7 αντίστοιχα για να πάρουν τελικά τη νίκη με 25-9.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική με τον Αίαντα να προσπαθεί να μπει και πάλι στο παιχνίδι. η «Ένωση» προηγήθηκε με 7-5 αλλά πιέστηκε από τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν σε 14-14 και πέρασαν μπροστά με 16-17. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ωστόσο αντέδρασε. Βελτίωσε την υποδοχή της, πίεσε περισσότερο από το σερβίς και προηγήθηκε με 20-18 για να πάρει τη νίκη με 25-20 για το 2-0.

Έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ τα κορίτσια του Κώστα Αρσενιάδη μπήκαν στο τρίτο σετ αποφασισμένα για να τελειώσουν το ματς και το έκαναν. Προηγήθηκαν με 6-2 και 14-4 για να πάρουν τελικά τη νίκη με το εντυπωσιακό 25-6 και 3-0 αντίστοιχα στα σετ.

Η Αριάνα Πιρβ με 22 πόντους ήταν η κορυφαία του αγώνα για την Α.Ε.Κ., με την Μάρα Ράπτη να έχει 7 με 5 άσσους. Από τον Αίαντα η Αναστασία Γουγούση είχε 8.

Διαιτητές: Νικάκης, Οικονόμου Μ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σταυράτη, Καλούδας, Γραμματεία: Καστάνη.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 13 άσσους, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 1 άσσο, 17 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-09, 25-20, 25-06)

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Τσοχατζή 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Πέροβιτς 11 (8/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτη 7 (2/9 επ., 5 άσσοι, 71% υπ. – 29% άριστες), Διάλλα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πιρβ 22 (15/29 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. – 55% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Μερκούρη, Ραμντίν 1 (1/1 επ.), Μπούσια 1 (1 μπλοκ0, Αρμάου.