Αντέδρασε αργά η ΑΕΚ-Ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα!

Εικόνες από το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Δεν κατάφερε να επανέλθει με νίκη στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα για την 5η αγωνιστική της Volleyleague

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα ενώ σταδιακά ανέβασε την απόδοση της αλλά δεν κατάφερε να φύγει με ένα καλύτερο αποτέλεσμα από τη Θεσσαλονίκη. Παρόλα αυτά μετά από τρεις μήνες απραξίας και με τα αρκετά νέα πρόσωπα στο ρόστερ της χρειάζεται χρόνο για να μπορέσει να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο πρώτο σετ προσπαθώντας σταδιακά να βρει τα πατήματα της μέσα στο γήπεδο. Μετά από τρεις μήνες αγωνιστικής απραξίας αλλά και τις αλλαγές στο ρόστερ η «Ένωση» έδειχνε λίγο ασυντόνιστη στα πρώτα λεπτά κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της στην συνεργασία των Κεντρικών με την πασαδόρο Μαρίνα Τσοχατζή η οποία ξεκίνησε πριν λίγες μόλις ημέρες προπονήσεις. Η ΑΕΚ έχασε τελικά το πρώτο σετ με 25-17.

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο δεύτερο με τις «κιτρινόμαυρες» να βελτιώνουν σημαντικά την υποδοχή ενώ τελείωσαν περισσότερες επιθέσεις. Παρότι βρέθηκαν πίσω με 9-7, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10 και 12-12 αντίστοιχα. Σε εκείνο το σημείο η γηπεδούχος ομάδας με ένα 6-0 σερί κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να κάνει το 18-12 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάει σε τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά σε 20-16 με την Καλαντάτζε ωστόσο να οδηγεί την ομάδα της στη νίκη ξανά με το ίδιο σκορ, 25-17.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο δυνατό με την «Ένωση» να στέκεται εξαιρετικά στο παιχνίδι. Η ομάδα προηγήθηκε με 3-5 και παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 6-6 πήρε άλλες δύο φορές προβάδισμα με 9-11 και 19-20. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη έχασαν την ευκαιρία για να κάνουν το +2 επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει και στην επόμενη φάση ο άσος της Καλαντάτζε έδωσε πλεονέκτημα στην ομάδα της με 21-20 και 22-20. Η  ΑΕΚ βρήκε ξανά τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει ισοφαρίζοντας σε 22-22 ενώ είχε και την ευκαιρία για να τελειώσει το σετ καθώς προηγήθηκε με 24-23. Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση μετά το 25-25 με τις Θεσσαλονικιές με δύο πόντους στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με 27-25.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 25-17

Διαιτητές: Ισκάς, Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Φλώρου, Λούμσι, Γραμματεία: Σιδηρά.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 27-25)

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 11 (5/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλαντάτζε 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μερτέκη 8 (5/23 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Κούμπουρα 24 (20/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου, Πότοκαρ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 58% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ. – 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Τσοχατζή 1 (0/1 επ., 1 άσσος),  Πέροβιτς 16 (16/43 επ.), Ράπτη 4 (3/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 18% άριστες), Διάλλα 7 (4/14 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 5 (1/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ),  Πιρβ 12 (10/30 επ., 2 άσσοι, 58% υπ. – 46% άριστες), / Μπελιά (λ, 36% υπ. – 27% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Μερκούρη, Μπούσια.