Οταν... ήθελε η ΑΕΚ πάτησε (2-1) τον Ατρόμητο!

Από τον Ιούνιο είχε να σκοράρει εντός έδρας ο Κροάτης φορ

Ως τώρα με τέσσερα γκολ στο ενεργητικό του φέτος δεν ήταν και στα καλύτερα του.
Ο Μάρκο Λιβάγια είχε σκοράρει μόλις σε τρία παιχνίδια.

Δυο γκολ στην Ευρώπη στο 4-1 (5 Νοεμβρίου) επί της Ζόρια στην Ουκρανία και άλλα δυο στην Ελλάδα:

Ένα στο Αγρίνιο (2-0 τον Παναιτωλικό στις 19/9/20) και ένα στην Τρίπολη (2-1 τον Αστέρα στις 29/11).

Κόντρα στον Ατρόμητο έσπασε αυτό το αρνητικό σερί.

Το γκολ στο 13ο της αναμέτρησης στην Αρκαδία πριν από, σχεδόν, δυο μήνες ήταν και το τελευταίο ως σήμερα.

Ο 27χρονος επιθετικός είχε οκτώ αγώνες δίχως να δει δίχτυα (Μπράγκα, ΠΑΟ, Απόλλωνα, Ολυμπιακό εντός – εκτός, Παναιτωλικό, Λαμία και Αρη).

Σύνολο 870 λεπτά χωρίς να σκοράρει (77 από την Τρίπολη συν 720 στα επόμενα επτά συν τα 73 ως το γκολ κόντρα στον Ατρόμητο) που έπαιξε με τα «κιτρινόμαυρα»).

Τα τέσσερα πρώτα γκολ τη φετινή περίοδο σε Ελλάδα και Ευρώπη, ήταν όλα μακριά από την όποια έδρα της «Ενωσης» (ΟΑΚΑ και Ριζούπολη).

Τελευταία φορά που ο Λιβάγια σκόραρε με την ΑΕΚ να παίζει ως γηπεδούχος ήταν στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό στις 7 Ιουνίου στο ΟΑΚΑ.

Τώρα, ο Κροάτης, επτά μήνες και δέκα μέρες μετά ξαναβρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και εντός έδρας.