Super League 2: Πέρασε από την Κρήτη ο Ιωνικός, 0-1 τον Εργοτέλη

Με το δεξί ξεκίνησε ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός κέρδισε με 0-1 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο στην πρεμιέρα της Super League 2. Οι Κρητικοί είχαν δύο δοκάρια.

Σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πήραν κεφάλι στο σκορ από νωρίς με τον Κάστρο και τους γηπεδούχους να πιέζουν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Ιωνικού ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, καθώς κατάφεραν στην πρώτη φάση του αγώνα να σκοράρουν, χάρη στην κεφαλιά του Κάστρο στο 6’. Ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο ημίχρονο κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 0-1.

Στα μέσα του πρώτου ημίχρονου επικράτησε ένταση στις εξέδρες του Παγκρητίου, όταν οπαδοί των δύο ομάδων άρχισαν να ανταλλάσσουν λεκτικές αντεγκλήσεις. Τόσο οι φίλοι του Εργοτέλη όσο και του Ιωνικού ήρθαν σε έντονη αντιπαράθεση με αποτέλεσμα να υπάρξουν αψιμαχίες και επεισόδια σε κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι! Τελικά, χρειάστηκε η παρέμβαση της αστυνομίας για να ηρεμήσουν τα πνεύματα…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πάντως οι Κρητικοί μπήκαν καλύτερα και στο 50’ λίγο έλειψε να φέρουν και πάλι το ματς στα ίσα. Ο Σερβιλάκης εκτέλεσε το φάουλ για την ομάδα του, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Η ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 68’ έχασαν ξανά την ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, καθώς η κεφαλιά του Κωστανάσιου πέρασε ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σερβιλάκης έδωσε στον Κόναρντ αλλά αυτός αστόχησε κι έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Αναγνωστόπουλου.

Οσο το ματς όδευε προς τη λήξη του ο Εργοτέλης πίεζε για ένα γκολ. Στο 84’ ο Μπουτσάκης πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μποτέ αλλά για κακή του τύχη είδε την προσπάθεια του να σταματάει στο δοκάρι. Το δεύτερο στην αναμέτρηση για τον Εργοτέλη.

Τελικά, το 0-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Αγγελάκη και με αυτόν τον τρόπο ο Ιωνικός πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα, χάρη στο γκολ το οποίο σημείωσε ο Κάστρο.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρο, Σερβιλάκης, Τζέφρει(73’΄ Κατσούρι), Μπάτζιος, Πέϊος, Τσέλιος, Μαζουλουξής, Αμπντουλάι (73΄ Μπουτσάκης), Πατρινός (65΄ Κονράντ), Κωστανάσιος, Μανουσάκης

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλο, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνο, Κόρμπο, Γκοτσουλιάς, Μπρίτο (60′ Ματσούκας->93′ Σινγκ), Μάναλης, Ρόλε, Ματίας