Super Cup Ισπανίας: Σόκαρε την Ρεάλ η Αθλέτικ (VIDEO)

Στον τελικό του Super Cup η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup Ισπανίας, όπου και θα διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν από νωρίς στο ματς, με τον Ραούλ Γκαρθία να ανοίγει το σκορ στο 18′ και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 38′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι Μαδριλένοι μείωσαν με τον Μπενζεμά στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν δύο δοκάρια με τον Ασένσιο, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ, για να στείλουν το ματς στην παράταση. Η Μπιλμπάο πανηγύρισε έτσι την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Μπαρτσελόνα, που προκρίθηκε χθες (13/01) στα πέναλτι επί της Σοσιεδάδ.