Σάκκαρη: Στα ημιτελικά του Άμπου Ντάμπι με μεγάλη ανατροπή

Δεν σταματάει η ξέφρενη πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο open του Άμπου Ντάμπι!

Η κορυφαία τενίστρια διέλυσε με 2-6, 6-2, 6-0 τη Σοφία Κένιν (Νο4) και προκρίθηκε στους «4» κορυφαίους της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας μια από τις σπουδαιότερες νίκες της καριέρας της.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια είναι η Αρίαν Σαμπαλένκα, με την οποία θα μονομαχήσει αύριο (Τρίτη 12/1 – 11:00) για μια θέση στον τελικό.

Το ματς ξεκίνησε στραβά για τη Σάκκαρη, καθώς η Κένιν μπήκε σαν σίφουνας. Προηγήθηκε με 4-1 και άνοιξε τον δρόμο για την κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2.

Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Η Σάκκαρη «εκδικήθηκε» την αντίπαλό παίρνοντας το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ (2-6) και έφτασε στη μεγάλη ανατροπή με ένα τρομερό τρίτο σετ.

Σε αυτό δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κένιν να αντιδράσει και πήρε τη νίκη με 6-0.