FA Cup: Πρόκριση στην παράταση για Έβερτον

Η Έβερτον χρειάστηκε το έξτρα ημίωρο για να ξεπεράσει (2-1) το εμπόδιο της Ρόδεραμ

Ένα γκολ του Ντουκουρέ στο 3ο λεπτό της παράτασης απέτρεψε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στον 3ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

Η Έβερτον χρειάστηκε το έξτρα ημίωρο για να ξεπεράσει (2-1) το εμπόδιο της Ρόδεραμ, που βρίσκεται στην τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της δεύτερης κατηγορίας (Championship), και να συνεχίσει στο θεσμό.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε προηγηθεί στο ξεκίνημα (9΄) με τον Τσενκ Τοσούν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 56΄ με τον Ολοσούντε, πριν «λυγίσουν» στην παράταση.

Στο μεταξύ, η ερασιτεχνική Τσόρλεϊ νίκησε 2-0 και απέκλεισε τη Ντέρμπι Κάουντι, η οποία όμως παρατάχθηκε με νεαρούς ποδοσφαιριστές, καθώς έχει «χτυπηθεί» από πολλαπλά κρούσματα κορονοϊού και όλη η πρώτη ομάδα βρίσκεται σε καραντίνα.