Basket League: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 106-74 τον Ηρακλή (VIDEO)

Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα τον Ηρακλή με 106-74 στο ΟΑΚΑ και συνεχίζει αήττητος στην Basket League.

Με τον Νέντοβιτς να μπαίνει «ζεστός» και να έχει γρήγορα-γρήγορα 9 πόντους, οι πράσινοι πήραν το προβάδισμα αλλά είχαν απέναντι τους έναν αξιόμαχο αντίπαλο, ο οποίος προσπαθούσε να ακολουθήσει παρά το γεγονός ότι το σκορ ήταν υψηλό. Και το κατάφερε. Με τον Σαγκς να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθέσεις, ο Ηρακλής παρέμενε στο παιχνίδι και αυτό ήταν εξαιρετικά σημαντικό, αν σκεφτούμε ότι στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε 52 πόντους.

Εβαλε και 49 όμως, οπότε ο αγώνας είχε ενδιαφέρον. Τουλάχιστον ως εκείνο το σημείο, γιατί στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να ξεφύγει και το έκανε, αφού με επιμέρους σκορ 31-8 μετέτρεψε το 52-51 στο 21′ σε 83-59 στο 28′. Κάπου εκεί, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, τα πάντα κρίθηκαν και το θέμα ήταν αν η διαφορά θα ανέβαινε κι άλλο ή όχι.

Η απάντηση τελικά ήταν «ναι», αφού οι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν την 7η νίκη σε ισάριθμα ματς της Basket League, επικρατώντας με 106-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74