Πολλές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις από το αποτέλεσμα των οποίων θα κριθούν αρκετά «εισιτήρια» για τους «32» του Europa League, περιλαμβάνει η 5η αγωνιστική του Europa League.
Το ελληνικό ενδιαφέρον, είναι και πάλι έντονο, δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ θέλει την νίκη στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες του για συνέχεια στην διοργάνωση. Την ίδια ώρα, η επικεφαλής του ομίλου, Γρανάδα, φιλοξενεί την Αϊντχόφεν και σε περίπτωση νίκης της ισπανικής ομάδας, ο ΠΑΟΚ εφ΄ όσον επικρατήσει στην Κύπρο θα βρεθεί στην δεύτερη προνομιούχο θέση, μία αγωνιστική πριν το τέλος της προκριματικής διαδικασίας.
Παράλληλα, η ΑΕΚ υποδέχεται την Μπράγκα και θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει… μαθηματικά στην πρόκριση, καθώς η Ζόρια φιλοξενεί την επικεφαλής Λέστερ. Η Ενωση θέλει νίκη των Αγγλων επί των Ουκρανών, νίκη επί των Πορτογάλων, για να πάει την τελευταία αγωνιστική στην Αγγλία, να επικρατήσει των «αλεπούδων» και ταυτόχρονα, η Ζόρια να «κόψει» βαθμούς από την Μπράγκα. Σενάριο εξαιρετικά δύσκολο, όμως στο ποδόσφαιρο… όλα γίνονται.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζουν οι αγώνες Ρόμα-Γιουνγκ Μπόϊς, Αρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης, Αλκμααρ-Νάπολι, Σοσιεδάδ-Ριέκα, Λιλ-Σπάρτα Πράγας, Μίλαν-Σέλτικ, Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ, Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ, ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ, Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ.
Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:
1ος όμιλος
Κλουζ-ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Ρόμα-Γιουνγκ Μπόις
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Ρόμα 4 3-1-0 9-1 10
- Γιουνγκ Μπόις 4 2-1-1 6-3 7
- Κλουζ 4 1-1-2 3-8 4
- ΤΣΣΚΑ Σόφιας 4 0-1-3 0-6 1
2ος Όμιλος
- Μόλντε-Ντάνταλκ
- Άρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Άρσεναλ 4 4-0-0 12-2 12
- Μόλντε 4 2-0-2 4-8 6
- Ραπίντ Βιέννης 4 2-0-2 8-9 6
- Ντάνταλκ 4 0-0-4 5-12 0
3ο Ομιλος
- Νις-Λεβερκούζεν
- Σλάβια Πράγας-Χάποελ Μπερ Σέβα
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Λεβερκούζεν 4 3-0-1 14-6 9
- Σλάβια Πράγας 6 3-0-1 8-6 9
- Χάποελ Μπερ Σέβα 4 1-0-3 6-10 3
- Νις 4 1-0-3 6-12 3
4ος Όμιλος
Ρέιντζερς-Σταντάρ Λιέγης
Μπενφίκα-Λεχ Πόζναν
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Μπενφίκα 4 2-2-0 12-7 8
- Ρέιντζερς 4 2-2-0 8-5 8
- Λεχ Πόζναν 4 1-0-3 6-8 3
- Σταντάρ Λιέγης 4 1-0-3 3-9 3
5ος Όμιλος
- Γρανάδα-Αϊντχόφεν
- Ομόνοια-ΠΑΟΚ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Γρανάδα 4 3-1-0 6-2 10
- Αϊντχόφεν 4 2-0-2 7-9 6
- ΠΑΟΚ 4 1-2-1 7-5 5
- Ομόνοια 4 0-1-3 3-7 1
6ος Όμιλος
- Άλκμααρ-Νάπολι
- Σοσιεδάδ-Ριέκα
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Νάπολι 4 3-0-1 5-2 9
- Αλκμααρ 4 2-1-1 5-2 7
- Σοσιεδάδ 4 2-1-1 2-1 7
- Ριέκα 4 0-0-4 2-9 0
7ος όμιλος
- ΑΕΚ-Μπράγκα
- Ζόρια-Λέστερ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Λέστερ 4 3-1-0 12-4 10
- Μπράγκα 4 2-1-1 8-8 7
- ΑΕΚ 4 1-0-3 5-9 3
- Ζόρια 4 1-0-3 5-9 3
8ος Όμιλος
- Λιλ-Σπάρτα Πράγας
- Μίλαν-Σέλτικ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Λιλ 4 2-2-0 10-4 8
- Μίλαν 4 2-1-1 7-5 7
- Σπάρτα Πράγας 4 2-0-2 9-9 6
- Σέλτικ 4 0-1-3 5-13 1
9ος Όμιλος
- Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ
- Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Βιγιαρεάλ 4 3-1-0 13-5 10
- Μακάμπι Τελ Αβίβ 4 2-1-1 4-6 7
- Σίβασπορ 4 2-0-2 9-9 6
- Καραμπάχ 4 0-0-4 3-9 0
10ος όμιλος
- ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ
- Αντβέρπ-Λουντογκόρετς
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Αντβέρπ 4 3-0-1 5-2 9
- Τότεναμ 4 3-0-1 10-2 9
- ΛΑΣΚ Λιντς 4 2-0-2 5-7 6
- Λουντογκόρετς 4 0-0-4 5-13 0
11ος Όμιλος
- ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ
- Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Ντιναμό Ζάγκρεμπ 4 2-2-0 4-0 8
- Φέγενορντ 4 1-2-1 4-5 5
- Βόλφσμπεργκερ 4 1-1-2 5-6 4
- ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4 0-3-1 2-4 3
12ος Όμιλος
- Γάνδη-Σλόβαν Λίμπερετς
- Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
- Χοφενχάιμ 4 4-0-0 13-1 12
- Ερυθρός Αστέρας 4 3-0-1 9-4 9
- Σλόβαν Λίμπερετς 4 1-0-3 2-12 3
- Γάνδη 4 0-0-4 2-9 0
Απεργία την 1η Μαΐου – Τι δεν θα λειτουργήσει
Πέρασε η Σάκκαρη στον 3ο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτης
ΑΕΚ: Μόνο ο Μουκουντί παραμένει εκτός ενόψει Τούμπας
ΑΕΚ: Η Σαουθάμπτον και γαλλικά «μάτια» για τον Λιβάι Γκαρσία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό
Τα «πειράγματα» μεταξύ δημοσιογράφων στις πρωινές εκπομπές για το 3-0 της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού (VIDEO)