Σαρώνει και με...σβηστές μηχανές, η ΑΕΚ νίκησε 83-81 τη Σολέ

Η μπάλα πήγε στον Μορέιρα, οι Γάλλοι μπήκαν στα...καλάθια και η ΑΕΚ έκανε στο ρελαντί το «3Χ3» στο BCL

Το…τρένο της ΑΕΚ συνεχίζει ακάθεκτο σε Ελλάδα και Ευρώπη, ρίχνοντας στο καναβάτσο και τη Σολέ με 83-81 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική τυο Basketball Champions League.

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μίλησε με την κλάση του Γιανίκ Μορέιρα και την εμπειρία του Ματ Λοτζέσκι και καθάρισε εύκολα τους Γαλλους.

Οταν η ΑΕΚ σοβαρευτηκε και έβαλε την μπάλα στο καλάθι, ο Ανγκολέζος ισοπέδωσε τη Σολέ και πρόσθεσε ακόμα μια νίκη στο σερί της «Βασίλισσας».

Η ΑΕΚ χτύπησε κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήρε τα ηνία με Μορέιρα και Γιάνκοβιτς (8-5, 3′). Η Σολέ έμεινε στο πλάνο της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντέιβενπορτ (11-11, 5′). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με δικές του ενέργειες κράτησε την Ένωση μπροστά στο σκορ (19-16, 8′). Η Σολέ κατάφερε να ισορροπήσει και μείωσε με τον Μπλέικς σε 21-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτός της έδωσε τη δυνατότητα να ανεβάσει τη διαφορά, χάρη σε Κατσίβελη και Ματσιούλις (29-22, 12′). Οι κιτρινόμαυροι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έφεραν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά με τον Λοτζέσκι μπροστάρη (37-24, 15′). Η Σολέ δεν ξέφυγε από το πλάνο της και με τον Ντιαρά κατάφερε να μειώσει (39-33, 17′). Ο Χρόβατ κατάφερε να ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με την ΑΕΚ να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (43-37).

Η Σολέ συνέχισε να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ. Στόκτον και Κρομά έδωσαν λύσεις στηνβ επίθεση και οι Γάλλοι προσπέρασαν στο σκορ (46-48, 23′). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι (51-49, 25′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι. Κρόμα και Ντιαρά πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, ανατρέποντας το σκηνικό (55-56, 27′). Η ΑΕΚ όμως απάντησε και με τον Λοτζέσκι μπροστάρη και τη βοήθεια του Μορέιρα έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 61-58.

Ο Γιανίκ Μορέιρα εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του και έδωσε λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ (67-63, 33′). Ο Μπλέικς παρέμενε η πιο αξιόπιστη πηγή κινδύνων για την Σολέ, η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ χάρη στον Αμερικανό (75-71, 37′). Οι παίκτες του Κουντέρ συνέχισαν να πιέζουν και μείωσαν με τον Κρομά σε απόσταση βολής (79-77, 58” για το τέλος). Ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές έγραψε το 80-77, με τον Κρομά να μειώνει κι άλλο (80-79, 20” για το τέλος). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και χάρη σε βολές του Λοτζέσκι και του Ζήση πήρε τη νίκη με 83-81.

ΑΕΚ-Σολέ 83-81

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνκγκφορντ 13 (2), Λοτζέσκι 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σλότερ 5, Ζήσης 3 (8 ασίστ), Γκίκας 2 (4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Μορέιρα 21 (9/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1).

ΣΟΛΕ (Κουντέρ): Μπλέικς 16 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ντιαρά 19 (8/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Φοφανά 3 (1), Χροβάτ 7 (0/3 τρίποντα), Κρομά 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Ντέιβενπορτ 8 (7 ριμπάουντ), Ντιμάνς, Στόκτον 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη).