Basket League: Το Μεσολόγγι νίκησε και τον Ιωνικό (79-66)

Αήττητο συνεχίζει στην Basket League το Μεσολόγγι, που οποίο πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στο «σπίτι» του και τρίτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με 79-66 κόντρα στον Ιωνικό στο ΔΑΚ Αγρινίου, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τρίτη εφετινή τους απώλεια.

Ουσιαστικά ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός για ένα μόνο δεκάλεπτο, το δεύτερο, όταν με επιμέρους σκορ 23-13 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (43-36).

Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι έδωσαν ρεσιτάλ άμυνας, περιορίζοντας τους αντιπάλους στους 23 πόντους (13π. στο γ’ δεκ., 10π. στο δ’ δεκ.) και με αποκορύφωμα την τέταρτη περίοδο, όταν και έμειναν από δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι, το Μεσολόγγι έφτασε άνετα στη νίκη με 79-66.
Σπουδαία εμφάνιση από τους Ντεβόντε Γκριν (24π.), Τσαντ Μπράουν (19π., 9ρ.) και Γιάννη Αγραβάνη (20π., 6ρ.), ενώ κυρίαρχος των… αιθέρων ήταν ο Ρίτσαρντ Αμάρντι με 11 ριμπάουντ. Από τον Ιωνικό προσπάθησαν οι Άνταμ Σμιθ (16π.), Τόρλιν Φιτσπάτρικ (16π.), Βασίλης Τολιόπουλος (14π.) και Νίκος Χουγκάζ (11π., 9ρ.).