ΑΕΚ: Ιστορική πρώτη νίκη στην Α1 Ανδρών Πόλο

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΝΟ Χανίων

Η ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ επικράτησε με 10 του ΝΟ Χανίων για την 5η αγωνιστική

Την πρώτη της ιστορική νίκη στην Α1 Ανδρών πέτυχε σήμερα η ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ που επικράτησε με 10-8 του ΝΟ Χανίων στη Γλυφάδα

Μετά από ένα δύσκολο πρόγραμμα που κλήθηκε να βγάλει εις πέρας τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές η «Ένωση» ήθελε να κάνει μια νέα αρχή και τα κατάφερε κατακτώντας το πρώτο της τρίποντο μετά την άνοδο της στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του Κώνσταντίνου  Δάνδολου μετρούσε τρεις ήττες και μια ισοπαλία στα τέσσερα πρώτα ματς. Η χθεσινή νίκη έδωσε μια μεγάλη βαθμολογική αλλά και ψυχολογική ώθηση στο «κιτρινόμαυρο» τμήμα που ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά καταφέρνοντας να προηγηθούν με 4-1 στο τέλος της 1ης περιόδου, με 6-3 στο ημίχρονο και με 8-3 στην 3η περίοδο. Το παιχνίδι ωστόσο εξελίχτηκε σε ντέρμπι με τους «φιλοξενούμενους» να μπαίνουν και πάλι στο ματς μειώνοντας  μειώνοντας αρχικά σε 8-6 και σε 9-8 με πέναλτι σχεδόν 1’ πριν το τέλος. Ο Κουτσιαλής, όμως, με ωραίο γκολ από το «4» στα 38’’ για το τέλος σφράγισε την ιστορική πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στη μεγάλη κατηγορία. Πρώτος σκόρερ των κιτρινόμαυρων ο Βούξεβιτς με 4 γκολ.

ΑΕΚ – ΝΟ Χανίων 10-8 (4-1, 2-2, 2-3, 2-2)

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης, Σταμέλος, Κουτσιαλής 2, Βούξεβιτς 4, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 1, Γιαννουρής 1, Ράντζεν, Στελλάτος 1,  Βέκκος 1, Μαυρωτάς, Κατσινούλας, Ζώρζος, Παπάκος

ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Σαρτζετάκης 2, Πολύζος, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Γουίλιαμς 2, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 3, Αποστολάκης, Πετρόχειλος, Μαζοκοπάκης, Κουμής