ΑΕΚ: Με επιτυχία τουρνουά rapid σκάκι

Ξεκίνησαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για το τμήμα σκάκι της ΑΕΚ

Την Κυριακή (25/10) πραγματοποιήθηκε Rapid τουρνουά, στο εντευκτήριο της τμήματος σκάκι τηςhttps://www.enwsi.gr/tag/aek/  ΑΕΚ

Για περισσότερες από 3 ώρες μικροί και μεγάλοι πήραν θέση πίσω από τις σκακιέρες και συμμετείχαν σε “σκληρές” σκακιστικές μάχες. Το τουρνουά, το οποίο είναι το πρώτο από μια σειρά εκδηλώσεων που θα διοργανώσει η ΑΕΚ, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, συγκεντρώνοντας 18 συμμετοχές (ο μέγιστος αριθμός με βάση τις οδηγίες της ΕΣΟ και της ΓΓΑ).

Τις πρώτες δύο θέσεις κατέλαβαν 2 νεαροί αθλητές: o Δημήτρης Κάσσιος, 11 χρονών, με 5,5 βαθμούς σε 6 παρτίδες αναδείχθηκε νικητής, ενώ δεύτερος με 4,5 βαθμούς σε 6 αγώνες αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Γεωργιάδης, επίσης 11 χρονών. Τρίτος αναδείχθηκε ο Σπύρος Πέτσας, που θα αποτελέσει και μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας μας.

Ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες, ο οποίοι είμαστε σίγουροι ότι απόλαυσαν το τουρνουά.