Απίστευτο: Η Φένλο του Γιακουμάκη έχασε 13-0 από τον Αγιαξ!

Αν ο Άγιαξ σε πετύχει μπόσικο, δεν σταματάει

Ο Άγιαξ δεν έδειξε τον παραμικρό οίκτο στην Φένλο και την διέλυσε με το απίστευτο 0-13 που αποτελεί ρεκόρ νίκης στην ιστορία της Eredivisie.

Αν ο Άγιαξ σε πετύχει μπόσικο, δεν σταματάει. Η Φένλο έζησε ένα 90λεπτο μαρτύριο σε ένα βράδυ που δεν έλεγε με τίποτα να τελειώσει για αυτή. Ο Αίαντας την διέλυσε με 13-0 μέσα στην έδρα της και έσπασε το ρεκόρ μεγαλύτερης νίκης που είχε ο ίδιος (12-1 την Φίτεσε) στο μακρινό 1972!

Ο Άγιαξ τελείωσε το ματς από το ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 0-4 χάρη σε τέρματα των Τραορέ (17’, 32’), Εκέλενκαμπ (13’) και Τάντιτς (44’), όμως αυτό που ακολούθησε στην επανάληψη δεν είχε προηγούμενο.

Η αποβολή του Κουμ στο 52ο λεπτό διέλυσε την Φένλο, που μέσα σε ένα πεντάλεπτο (54-59) δέχθηκε άλλα τέσσερα γκολ από Τραορέ, Άντονι, Εκέλενκαμπ και Μπλιντ!

Το μαρτύριο όμως δεν είχε σταματημό. Με άλλα δύο γκολ ο Τραορέ (65’, 87) έφτασε τα πέντε προσωπικά στο παιχνίδι, άλλα δύο πρόσθεσε ο Χούντελααρ που ήρθε από τον πάγκο (74’, 76’), με τον Μαρτίνες να χρίζεται κι αυτός σκόρερ (78’) στο απίθανο 0-13, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να βιώνει μέχρι το 79ο λεπτό αυτό το μαρτύριο, όταν και έγινε αλλαγή.