Λαουτάρο: Ο πρώτος εκτός Μέσι που σκόραρε για την Αργεντινή μετά από 7,5 ματς

Απαντες κατηγορούν τον Λιονέλ Μέσι

Απαντες κατηγορούν τον Λιονέλ Μέσι για τις αδυναμίες της Αργεντινής, αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνες έγινε ο πρώτος μετά τον αρχηγό του, που βάζει γκολ σε προκριματικά Μουντιάλ από τον Νοέμβριο του 2016.

Ξημερώματα Τετάρτης η Αργεντινή έκανε ανατροπή στο υψόμετρο της Βολιβίας και επικρατούσε με 2-1. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ισοφάρισε στο 45′ και αυτό ήταν ένα σημαδιακό γκολ, για να μην πούμε σχεδόν ιστορικό. Ο επιθετικός της Ιντερ έγινε ο πρώτος Αργεντινός έπειτα από επτά αγώνες που σκοράρει για τα προκριματικά του Μουντιάλ και δεν ήταν ο Λιονέλ Μέσι.

Ο ηγέτης της Αλμπισελέστε ήταν ο μοναδικός σκόρερ της χώρας του για 645 αγωνιστικά λεπτά, δηλαδή αυτά τα επτά ματς και το ημίχρονο κόντρα στη Βολιβία. Η προηγούμενη φορά που βρήκε δίχτυα κάποιος συμπατριώτης του, ήταν τον Νοέμβριο του 2016, όταν ο Ανχελ Ντι Μαρία έκανε το 3-0 κόντρα στην Κολομβία. Και μετά λένε ότι φταίει ο Μέσι που δεν πάει καλά η Αργεντινή…