Κατέρρευσε η άμυνα της ΑΕΚ και έχασε (85-74) τον τελικό του BCL από την Μπούργος!

Εικόνες από το Μπούργος-ΑΕΚ

Η άμυνα πρόδωσε την ΑΕΚ στη 2η περίοδο και δεν μπόρεσε ποτέ να μπει ξανά στον τελικό

Η νεκρή δεύτερη περίοδος οδήγησε την ΑΕΚ σε ήττα στον τελικό του Basketball Champions League.

Η Ενωση προδόθηκε από την άμυνα, δεν είχε λύσεις στην επίθεση και δεν επέστρεψε ποτέ με αποτέλεσμα να χάσει με κακή εμφάνιση. Οι Ισπανοί επέβαλαν τον δικό τους κανόνα στην αναμέτρηση και από τη στιγμή που πήραν προβάδισμα το μόνο που έκαναν ήταν να το αυξήσουν, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του τελικού. Ο Θαντ ΜακΦάντεν με 18 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, έχοντας σημαντικές βοήθειες από Κουκ (15π) και Σαλβό (12π), επιβάλλοντας πλήρως τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση.

Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ είχε για πρώτο σκόρερ τον Ταϊρίς Ράις (17π), όμως με εξαίρεση αυτόν και τον Κιθ Λάνγκφορντ (11 πόντοι με 5/13 σουτ) δεν είχε κανέναν άλλο παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων στον τελικό.

To ματς

Συγκεντρωμένη και πλήρως προσαρμοσμένη στις ανάγκες ενός τελικού, η ΑΕΚ πάτησε παρκέ έχοντας αποφασίσει να κυνηγήσει άμεσα τα ηνία. Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά έδωσαν κάποια ελεύθερα σουτ στους παίκτες της Μπούργος, όμως η έλευση των Ζήση, Ράις και Σλότερ από τον πάγκο έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στην «Ένωση». Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Παπαθεοδώρου έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (24-14) με 53% ευστοχία εντός πεδιάς.

Το μομέντουμ της ΑΕΚ χάθηκε σε περίπου δύο λεπτά: Ο Κουκ (τέσσερα τρίποντα) και ο ΜακΦάντεν πήραν… μπροστά και «έτρεξαν» σερί 14-4, που έφερε το παιχνίδι στα ίσια (28-28, 13′). Οι Ισπανοί είχαν ψυχολογία, πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν προβάδισμα εφτά πόντων (42-35, 16′), βρίσκοντας συνεχώς πόντους από την περιφέρεια. Το βραχυκύκλωμα των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε, η Μπούργος πήγε στο +8 (44-36, 18΄), ο ΜακΦάντεν ευστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο και το επιμέρους 35-12 της περιόδου έστειλε τους Ισπανούς με προβάδισμα 13 πόντων (49-36) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το δεύτερο: Δύο τρίποντα των Μπενίτε – Ρένφρο ανέβασαν την διαφορά στους 18 (56-38) και η Μπούργος έδειξε εκ νέου πως πατά εξαιρετικά στο παρκέ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να κατεβάσει τον ρυθμό για να ισορροπήσει, όμως ο τραυματισμός του Σλότερ και το άγχος, που φάνηκε σε κάποιες βιαστικές επιλογές, δεν επέτρεψαν στην «Ένωση» να πλησιάσει. Έτσι, οι σταθερά εύστοχοι Ισπανοί προηγήθηκαν με 20 πόντους διαφορά (68-48), πριν κλείσουν την περίοδο στο +19 (68-49).

Ο «Δικέφαλος» δεν ήταν έτοιμος να παρατήσει το ματς και ο Λοτζέσκι χτύπησε από την περιφέρεια, με τρία συνεχόμενα τρίποντα, που βοήθησαν την «Ένωση» να μειώσει στους 12 (75-63, 35′). Οι παίκτες του Πεναρόγια είχαν απάντηση σε κάθε προσπάθεια επιστροφής της ΑΕΚ και έβρισκαν συνεχώς δρόμους για το καλάθι της «Ένωσης», με αποτέλεσμα να διατηρήσουν τα ηνία μέχρι το τέλος. Τα τρίποντα των Κουκ, Μπενίτε και Ραμπασέδα ήταν… μαχαιριές για τους «κιτρινόμαυρους» και τελικά έπαιξαν ρόλο για την μεγάλη νίκη των Ισπανών, που κατέκτησαν για πρώτη φορά το τρόπαιο του Basketball Champions League.

Θυμηθείτε πως μετέδωσε τον αγώνα το enwsi.gr

Μπούργος-ΑΕΚ 85-74

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πεναρόγια): Μπενίτε 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουκ 15 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11 ριμπάουντ), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σάλβο 12 (2)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράις 17 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλότερ 8 (4/4 δίποντα), Γιάνκοβιτς 1, Λοτζέσκι 9 (3), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 5 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Ζήσης 4