«Μάθημα» για την ΑΕΚ -Ηττα (79-73) από τον ΠΑΟ στις λεπτομέρειες

Η ΑΕΚ έχασε από τον Παναθηναϊκό στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ

Ηττα-μάθημα για την ΑΕΚ που ναι μεν βελτιώθηκε σήμερα σε σχέση με τον αγώνα με τον Προμηθέα Πατρών, αλλά ηττήθηκε με 79-73 από τον Παναθηναϊκό στις λεπτομέρειες στο τέλος. Δηλαδή, στα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και σε ένα επιθετικό φάουλ του Ζήση.

Η Ενωση έδειξε να συνέρχεται, αλλά έχει πολλά να μάθει και να βελτιώσει ενόψει Final 8 του Basketball Champions League.

Διαβάστε πως μετέδωσε LIVE το ματς το enwsi.gr

Άστοχες και νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να είναι σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά (7-7, 4′). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Μπέντιλ και έφτιαξε διαφορά (10-14, 7′). Ο Όγκαστ έκανε αισθητή την παρουσία του, αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από Ματσιούλις και Λοτζέσκι, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα (21-20).

Μήτογλου και Μποχωρίδης έδωσαν λύσεις στον Παμναθηναϊκό, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι είχε βρει ρυθμό και ηγήθηκε επιθετικά για την ΑΕΚ (30-27, 13′). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδειξε την ποιότητά του, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (31-33, 16′). Ο Κασελάκης πλαισίωσε τον Σέρβο γκαρντ με τη διαφορά να αυξάνεται (35-43, 18′). Σε εκείνο το σημείο φώναξε παρών ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός πήγε το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό και με προσωπικές ενέργειες η ΑΕΚ έτρεξε επί μέρους 9-0 κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα (44-43).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και αυτό έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ να κρατήσει το προβάδισμα (51-47, 24′). Το τρίποντο του Ματσιούλις έστειλε την Ένωση στο +7 αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Οι «πράσινοι» βρίσκοντας λύσεις από Νέντοβιτς και Μποχωρίδη πλησίασαν και κατάφεραν να προσπεράσουν (54-55, 28′). Ο Ράις έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ και το δεκάλεπτο ολοκλληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (59-59).

Νέντοβιτς και Φόστερ βγήκαν μπροστά για τον Παναθηναϊκό και η ομάδα του Βόβορα κατάφερε να χτίσει διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (61-67, 32′). Ο Μπέντιλ πλαισίωσε τους συμπαίκτες του και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (61-71, 34′). Η ΑΕΚ χαμήλωσε το σχήμα και με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στο «4» κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (68-74, 37′). Ο Λάνγκφορντ κατάφερε να μειώσει σε 73-76, 1’31” για το τέλος με 3/3 βολές. Ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε τρία διαδοχικά τρίποντα με Νέντοβιτς, Φόστερ, Σαντ Ρος ενώ στη συνέχεια ο Σχινάς καταλόγισε επιθετικό φάουλ στον Ζήση. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 79-73.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 73-79

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12 (5/11 δίποντα, 2/4βολές, 13 ριμπάουντ, Λάνγκφορντ 20 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Ράις 9 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 12 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Λοτζέσκι 11 (3/5 τρίποντα), Άτκινς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (1), Νέντοβιτς 21 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6 (1), Φόστερ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 3 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (5 ριμπάουντ)