Φιλική ήττα για την ΑΕΚ, 73-67 από το Περιστέρι

Η Ένωση έδειξε καλά δείγματα σε αρκετά σημεία του φιλικού

Φιλικό με άρωμα… Basket League στο Περιστέρι. Η ομώνυμη ομάδα υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο κλειστό «Α.Παπανδρέου», με τους δύο προπονητές να έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών τους.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, καθώς κατάφερε να πάρει τη νίκη,. Οι Περιστεριώτες «έτρεξαν» επί μέρους 18-5 στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το 55-62 σε 73-67, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα. Κι όλα αυτά σε μια αναμέτρηση ισορροπημένη στη μεγαλύτερη διάρκειά της.

Το Περιστέρι κατάφερε να πατήσει γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγηθεί με 41-33 στο 18ο λεπτό, όμως ,η ΑΕΚ με επί μέρους 8-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου (41-41). Στη συνέχεια η ΑΕΚ κράτησε τον καλό ρυθμό της και με τους Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλο να αναλαμβάνουν δράση ανέβασαν τη διαφορά (44-50, 25′), ενώ κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου για το 55-62. Η άμυνα του Περιστερίου ανέβασε στροφές στη συνέχεια. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας την Ένωση, ανατρέποντας την κατάσταση για να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-41, 55-62, 73-67.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 3, Γκάντι 4, Σκορδίλης 4, Πέτεγουει  11 (2), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1), Σαλούστρος 4, Τόλα, Αθηναίου 3 (1), Καράμπελας, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 8, Γκρέι 18 (4).

AEK (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 6, Ράις 6, Λάνγκφορντ 24 (2), Ματσιούλις 9 (2), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 1, Γόντικας 4, Γκίκας, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (1).