Φινάλε με νίκη στα φιλικά της Θεσσαλονίκης για την ΑΕΚ, 83-77 τον ΠΑΟΚ

Έκανε το 2Χ2 στη συμπρωτεύουσα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου - Σούπερ Ράις με 16 πόντους, όλοι στο δεύτερο ημίχρονο

Τα πρώτα δείγματα του Ταϊρίς Ράις με την ΑΕΚ στέλνουν πολλά… μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση! Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ, στο δεύτερο φιλικό της στη Θεσσαλονίκη και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με τον 33χρονο γκαρντ να δείχνει την ποιότητά του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 45-40 στο τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το προβάδισμα του ΠΑΟΚ έφτασε στο +11 (51-40). Από εκείνο το σημείο όμως τα πάντα άλλαξαν. Η παρουσία του Ράις στο παρκέ, σε συνδυασμό με την παρουσία του Κιθ Λάνγκφορντ άλλαξαν πλήρως την εικόνα της ΑΕΚ. Η Βασίλισσα ανέβασε στροφές και έτρεξε επί μέρους 9-30 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, για το 59-70.

Το προβάδισμά της το κράτησε ως το φινάλε του αγώνα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον κύκλο των φιλικών στη συμπρωτεύουσα, χάρη στο τελικό 77-83.

Πέραν του Ράις που έκανε… θραύση με τους 16 πόντους που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε πολυφωνία στην επίθεση. Λάνγκφορντ (15π), Γκίκας (14π), Μορέιρα (12π) και Χρυσικόπουλος (11π) έδωσαν λύσεις στην επίθεση της ομάδας, σε μια αναμέτρηση που δεν αγωνίστηκαν οι Γιόνας Ματσιούλις, Ματ Λοτζέσκι, Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, Δημήτρης Κατσίβελης, αλλά και ο Μάρκους Σλότερ, που προφυλάχθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 45-40, 59-70, 77-83.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτ 15 (2), Λοβ 11 (2), Γκρίφιν 16 (1) , Κακλαμανάκης 13, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 13 (2).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου) Ράις 16π., Λάνγκφορντ 15π., Γκίκας 14π., Μορέιρα 12π., Χρυσικόπουλος 11π., Ζήσης 6π., Μωραϊτης 5π., Μαυροειδής 3π., Γόντικας 1π.