ΑΕΚ: Το μεγάλο διπλό στην Τραπεζούντα και η... παραλίγο μεγάλη πρόκριση (VIDEO)

Η ΑΕΚ του Κωστένογλου πήγε για το απόλυτο θαύμα σαν σήμερα πέρυσι μέσα στην Τουρκία

Η ΑΕΚ, πριν από έναν χρόνο ακριβώς, έφτασε κοντά στο… θαύμα.

Οι «κιτρινόμαυροι» ταξίδεψαν στις 29 Αυγούστου 2019 στην Τραπεζούντα για τον επαναληπτικό αγώνα απέναντι στην Τράμπζονσπορ. Στο πρώτο ματς, η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο είχε ηττηθεί με 1-3 στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Πορτογάλος είχε απομακρυνθεί από τον πάγκο της Ενωσης πριν το ταξίδι στην Τουρκία μετά την ήττα από την Ξάνθη στην πρεμιέρα της Super League.

Ετσι, με τον Νίκο Κωστένογλου πλέον στο τιμόνι και τον Ιλια Ιβιτς στο πλευρό της ομάδας, η ΑΕΚ κυνήγησε και σχεδόν έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή-πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Οι παίκτες του Κωστένογλου μπήκαν «σκυλιασμένοι» και κυρίως… ενωμένοι από το πρώτο λεπτό ώστε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Μερικές… προειδοποιητικές «βολές» με Μάνταλο και Ολιβέιρα, πριν έρθει το 0-1 από το τρομερό τελείωμα του Λιβάγια στο 24′. Μια φάση που ξεκίνησε έπειτα από διαρκές και αδιάκοπο πρέσινγκ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Νέλσον Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι με τον αρχηγό της Ενωσης να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα στο 30′. Μέχρι το τέλος του 45λεπτου, η ΑΕΚ δεν σταματούσε να απειλεί με την επιθετική της τριάδα σε εξαιρετική ημέρα. Ο Πορτογάλος σέντερ φορ μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασε μοναδική ευκαιρία για να σημειώσει το γκολ που θα έδινε την πρόκριση στην ΑΕΚ, όταν δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ που τον έβγαλε με τρομερή πάσα ο Λιβάγια.

Στην επανάληψη, οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν, ωστόσο εξαιτίας της κακής προετοιμασίας υπό τις οδηγίες του Καρντόσο, ξέμειναν γρήγορα από ανάσες και οι Τούρκοι κράτησαν το εις βάρος τους 0-2 που τους έδωσε την πρόκριση.

Οι ενδεκάδες του αγώνα

Τράμπζονσπορ (Γ. Καραμάν, 4-2-3-1): Τσακίρ, Κάμπι, Ιβανίλντο, Περέιρα, Νόβακ, Παρμάκ, Μίκελ (35’ Σόρλοθ), Σόσα, Ομούρ (44’ Σάρι), Νουακαέμε, Εκουμπάν

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 3-5-2): Μπάρκας, Οικονόμου (88’ Κλωναρίδης), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Γαλανόπουλος (58’ Κρίστισιτς), Σιμόες, Λόπες, Μάνταλος (81’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Ολιβέιρα