«Σκόρπισε» τον Ιωνικό ο Ηρακλής, ένα βήμα πιο κοντά στα πλέι οφ!

Ο Ηρακλής έκανε ότι ήθελε τον Ιωνικό και νίκησε 107-75 στη Θεσσαλινίκη.

Ο «Γηραιός» με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκε στο 9-10 και πλέον βρίσκεται στην έβδομη θέση, την στιγμή που η ομάδα της Νίκαιας υποχώρησε στο 8-11, γνωρίζοντας την έκτη ήττα του στα τελευταία επτά παιχνίδια πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Καντζούρη βρήκαν λύσεις με Καββαδά, Ζάρα και Σούλερ και έπειτα από το αρχικό 0-1, έτρεξαν επί μέρους 24-0 για το 24-1 στο 8’. Ο Ιωνικός έβρισκε πόντους με το… σταγονόμετρο και με τον Σούλερ να σκοράρει στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (30-8). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους στη συνέχεια. Χάνλαν και Καββαδάς παρέμεναν… συνδεδεμένοι με το καλάθι, για το +32 της ομάδας τους (50-18, 18’).

Παρόμοια ήταν η κατάσταση στο δεύτερο μέρος. 0 Σούλερ μοίραζε το παιχνίδι για τους συμπαίκτες του, ο Ντέιβις προσέφερε θέαμα στον κόσμο και το προβάδισμα των γηπεδούχων ξεπέρασε τους 40 πόντους (77-36, 27’). Σακελλαρίου και Σάφτενααρ προσπάθησα να μειώσουν για τον Ιωνικό, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με double score για τον Ηρακλή, έπειτα από βολές του Γκάβιν (88-44). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75.