Ατλέτικο Μαδρίτης-Λίβερπουλ 1-0: Προβάδισμα με «χρυσό» σκόρερ τον Σαούλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τη νίκη κόντρα στη Λίβερπουλ και έκανε το πρώτο βήμα για τους «8» του Champions League.

Μόλις στο 4ο μόλις λεπτό, μετά από κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Λίβερπουλ και ο Σαούλ εξ επαφής πλάσαρε για το 1-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Ατλέτικο γύρισε όλη πίσω. Στο 26’ ο, Μοράτα βρέθηκε αριστερά στην περιοχή, άδειασε με κοφτή ντρίμπλα τον Φαμπίνιο και πλάσαρε αλλά είδε τον Άλισον να σώζει με τα πόδια. Στην κόντρα ο Σαλάχ σκόραρε σε κενό τέρμα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Η Λίβερπουλ πίεσε από την αρχή στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό ο Γκόμες σέντραρε από δεξιά, ο Σαλάχ πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Η Ατλέτικο συνέχισε να αμύνεται μαζικά και να κυνηγά τις κόντρες. Και με μαζική άμυνα κράτησε το 1-0 και έχει το προβάδισμα ενόψει Άνφιλντ.