Διέλυσε τη Μίλαν με "5αρα" η Αταλάντα

Ταπείνωσε τη Μίλαν η Αταλάντα!

Η ομάδα από το Μπέργκαμο διέλυσε 5-0 του Μιλανέζους και τους βύθισε ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφεια.

Η Αταλάντα πίεσε στα πρώτα λεπτά και στο 10’ άνοιξε το σκορ. Ο Γκόμες άδειασε τον Κόντι στην αριστερή πλευρά, πάτησε περιοχή και με τρομερό πλασέ έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 15’ η Αταλάντα άγγιξε και το 2ο γκολ αλλά το σουτ του Πάσαλιτς σταμάτησε στο δοκάρι της Μίλαν και στο 28’ η Μίλαν απείλησε για πρώτη φορά, με σουτ του Ροντρίγκες που έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 40ο λεπτό ο Ντοναρούμα είπε όχι σε σουτ του Ίλισιτς

Στο 50’ η κεφαλιά του Καστάιν πέρασε λίγο έξω και στο 52’ η Αταλάντα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μαλινόβσκι ενώ στο 61’ ήρθε τελικά το 2ο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Πάσαλιτς έκανε την κίνηση στα αριστερά και με δεξί σουτ έγραψε το 2-0 ενώ σχεδόν με τη σέντρα, ο Πάσαλιτς άνοιξε δεξιά στον Ίλισιτς ποτ ταλαιπώρησε για λίγο την άμυνα της Μίλαν και με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0.

Και μάλιστα στο ο72 ο Γιόσιπ Ίλισιτς με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-0 ενώ στο 81’ ο Καστάιν άγγιξε το 5ο γκολ που τελικά ήρθε στο 83’ με του Μουριέλ να φεύγει στην κόντρα και να πλασάρει σε κενό τέρμα.

Στο 87ο λεπτό ο Ντοναρούμα έσωσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Γκόζενς.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Καστάιν, Γκόζενς (89’ Χάτεμπουρ), Γκόμες (88’ Φρόιλερ), Ίλισιτς (80’ Μουριέλ), Ντε Ρόουν, Πάσαλιτς, Μαλινόβσκι

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Ροντρίγκες (46’ Καλάμπρια), Ρομανιόλι, Κόντι, Μποναβεντούρα (64’ Πιόντεκ), Τσαλχάνογλου, Κεσί, Μπενασέρ, Σούσο (84’ Καστιγιέχο), Λεάο