Ο Πανιώνιος πήρε νίκη-ανάσα κόντρα στη Λάρισα

Ο Πανιώνιος πήρε μία τεράστια ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Ο Πανιώνιος κέρδισε τη Λάρισα (74-71) και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα παραμονής στη Basket League. Μεγάλο ματς από τους Δημήτρη Βεργίνη και Σαμάρντο Σάμουελς.

Ο Πανιώνιος ήταν πιο έτοιμος να επιβιώσει σε αυτή την συνθήκη και κέρδισε την Λάρισα με 74-71 στο «Σοφία Μπεφόν», κάνοντας σημαντικό βήμα στη «μάχη» της ουράς, αφού ανέβηκε στο 5-6.

Οι Νεό Σμυρνιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο ματς και με ηγέτες τους Σάμουελς – Βεργίνη πήραν προβάδισμα έξι πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16).

Η Λάρισα αντέδρασε πάντως στη συνέχεια και ισορρόπησε την κατάσταση στο παρκέ, με κύριο εκφραστή τον Μπράντον Ρας (13π, 6ριμπ). Το επιμέρους 19-16 των φιλοξενούμενων δημιούργησε κατάσταση… θρίλερ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-35).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο δυνατά, με ένα εντυπωσιακό σερί 16-3, το οποίο έφερε αυτόματα και προβάδισμα 13 πόντων (51-38, 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε τελικά με επιμέρους 27-13 υπέρ των γηπεδούχων, που βρέθηκαν στο +16 στο 30ο λεπτό (64-48).

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι πάντως να αφήσουν το ματς και έκαναν μία σπουδαία αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Πανιώνιος πέτυχε ένα καλάθι σε έξι λεπτά, η Λάρισα «έτρεξε» σερί 13-2 και η διαφορά έπεσε στους πέντε (66-61, 36′), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τρεις (72-69) και ο Πάσαλιτς αστόχησε στη συνέχεια, με τον Βεργίνη να παραχωρεί φάουλ στον Ρας, 7,6″ πριν το τέλος. Οι 2/2 βολές του Αμερικανού είχαν ως απάντηση άλλες τόσες βολές από τον Πάσαλιτς και ο Πανιώνιος έφτασε τελικά στη νίκη (74-71).

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-35, 64-48, 74-71