Αλαβές - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Με ήρωα τον... Καρβαχάλ

Αν έχεις άμυνα… προχώρα! Η αμυντική γραμμή της Ρεάλ Μαδρίτης έδωσε τα γκολ και η «Βασίλισσα» απέδρασε με το διπλό στο παιχνίδι με την Αλαβές.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 1-2, έχοντας ως σκόρερ τον Σέρζιο Ράμος (στο 52′) και τον Ντάνι Καρβαχάλ (στο 69′), για τους γηπεδούχους είχε μειώσει – προσωρινά – ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 59ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε δίχως πολλές ευκαιρίες, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου, με πολλά φάουλ εκατέρωθεν. Η επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο συνοδεύτηκε με βροχή, κάτι που όπως τελικά φάνηκε «ευνόησε» τους Μαδριλένους. O Κρος έβγαλε την σέντρα στο 52ο λεπτό, ο Ράμος έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 0-1. Ο αρχηγός των «μερέγχες» ήταν αυτός που έκανε πέναλτι στον Χοσελού λίγο αργότερα, με τον Λούκας να είναι εύστοχος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τους τρεις βαθμούς με την προβολή, σε άδειο τέρμα του Ντάνι Καρβαχάλ, στο 69ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν έντονα αναζητώντας την ισοφάριση κι έφτασαν κοντά σε αυτλή στο 88′, όμως ο γκολκίπερ της Ρεάλ τους σταμάτησε κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Αλαβές: Πατσέκο, Αγκιρεγκαρίμπιρια, Λαγκουάρδια, Ναβάρο, Ντουάρτε, Βιδάλ, Πίνα ( 76′ Πονς), Γουακάσο (82′ Γκαρσία), Ριόχα (60′ Μπερκ), Πέρεθ, Χοσέλου

Ρεάλ Μαδρίτης: Αρεολά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (80′ Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Κρόος, Ισκο, Μπέιλ (67′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά