«Έσωσε» τη Λίβερπουλ ο Φιρμίνιο - «Διπλό» στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας

Η Λίβερπουλ νίκησε την Κρίσταλ Πάλας και βάζει πλώρη για τίτλο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-2) και πλέον έφτασε τα 30 συνεχόμενα αήττητα παιχνίδια στην Premier League!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μέρσισαιντ ήταν καλύτερη, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος, ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 49′. Ο Ζαχά, όμςω, ισοφάρισε στο 82′ και η Λίβερπουλ για δέκατο σερί παιχνίδι δέχθηκε τέρμα. Τρία λεπτά μετά, η Λίβερπουλ ξανά μπήκε μπροστά στο σκορ, με τον Φιρμίνιο και έτσι πήρε το «διπλό».

Κάπως έτσι, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ τρέχει πια το τρίτο μεγαλύτερο αήττητο σερί στην ιστορία της Premier League και βλέπει την πλάτη μόνο της Τσέλσι του Μουρίνιο (40, 2003-04) και της Άρσεναλ του Βενγκέρ (49, 2002-03), δείγμα της ασύλληπτης δυσκολίας που έχει το επίτευγμα της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ.