Διέσυρε την Χιμπέρνιαν και προκρίθηκε στον τελικό η Σέλτικ!

Η Σέλτικ πήρε μεγάλη πρόκριση στον τελικό του σκωτζέζικου Λιγκ Καπ, καθώς διέλυσε με 5-2 εκτός έδρας την Χιμπέρνιαν στα ημιτελικά.

Οι «Κέλτες» έδειξαν τη δύναμή τους και… πήραν εκδίκηση από τους «Χιμπς» για την ισοπαλία που τους περιόρισαν στο πρωτάθλημα.
Το πρώτο 20λεπτο, η Σέλτικ ήδη είχε πάρει το προβάδισμα χάρις τα δύο τέρματα του Ελιονούσι (17’) και του ΜακΓκρέγκορ (21’). Επίσης, ο πρώτος διαμόρφωσε και το 3-1 του ημιχρόνου, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει ο Χάλμπεργκε στο 36’.

Η Σέλτικ συνέχισε την κυριαρχία της και στο δεύτερο μέρος, με τον Μπράουν να πετυχαίνει δύο τέρματα στο 56’ και στο 90’, ενώ στο 58’ είχε μειώσει η Κάμπερι για την Χιμπέρνιαν.

Έτσι, λοιπόν, στον τελικό οι «Κέλτες» θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Ρέιντζερς-Χαρτς, που θα αναμετρηθούν αύριο στις 19:00