Εκρηξη της ΑΕΚ με ατσάλινη άμυνα και... επιτέλους νίκη, 62-51 την Αντβέρπ!

Η ΑΕΚ μετά από ένα σερί ηττών «ξύπνησε»!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με «όπλο» την άμυνα της, κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο κέρδισε την βελγική Αντβέρπ με 62-51 για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους (2/2β., 5/6δ., 2/5τρ.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής ενώ εξαιρετικός ήταν και ο… ακούραστος Χάουαρντ Σαντ-Ρος που αγωνίστηκε για 39 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα έχοντας 8 πόντους (0/2β., 4/6δ., 0/1τρ.), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ετσι, μετρά πλέον στον όμιλο του BCL 2-1 νίκες και καλείται να πάρει μπρος και στο ελληνικό πρωτάθλημα εκεί που παραμένει τελευταία μετά από 5 αγωνιστικές έχοντας 1-4!

Επόμενη αγωνιστική δράση της «Βασίλισσα» είναι το Σάββατο (02/11, 17:00) καθώς υποδέχεται τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Basket League εκεί όπου στόχος είναι μονάχα η νίκη.

Ο αγώνας

Μία επιστροφή στις νίκες έψαχνε η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, εκεί όπου υποδεχόταν στο ΟΑΚΑ τους Αντβέρπ Τζάιαντς. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη κόντρα σε Περιστέρι, Ρέθυμνο και Χάποελ Ιερουσαλήμ, με την αποψινή ανάγκη για νίκη να είναι… τεράστια.

Για πρώτη φορά φέτος, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε κανένα πρόβλημα τραυματισμού έχοντας όλους τους πάικτες στη διάθεση του, κάτι που έκανε πιο εύκολο το έργο του. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο 44χρονος κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Νίκος Γκίκας, Κιθ Λάνγκφορντ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Λίνος Χρυσικόπουλος και Δημήτρης Μαυροειδής.

Στην εκκίνηση της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ήταν αρκετά… μουδιασμένη ωστόσο προσπάθησε να το… τινάξει από πάνω της. Στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να ξεφύγει με +2 κόντρα στους Βέλγους (7-5), ωστόσο αυτό δεν την βοήθησε στη συνέχεια αφού δέχθηκε διαδοχικούς πόντους την άφησαν πίσω στους 4 (7-11). Πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Ένωση κάλυψε τη διαφορά και ολοκλήρωσε την περίοδο στο 1 πόντο (11-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν στα… ίσα και στη μεγαλύτερη διάρκεια ήταν ισόπαλες. Πιο συγκεκριμένα, ύστερα από 4 αγωνιστικά λεπτά το ματς ήταν στο 18-18 (14′), ενώ η «Βασίλισσα» βρήκε απαντήσεις στο… ξέσπασμα των Βέλγων (18-22, 15′) ενώ έφτασε ξανά στην ισοπαλία (22-22, 16′). Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, κατάφερε να περάσει μπροστά με +2 (30-28, 18′), ενώ αυτό δεν κράτησε πολύ αφού το ματς ήρθε ξανά στα… ίσα (31-31, 19′). Στο φινάλε οι Βέλγοι έφυγαν μπροστά με 5 πόντους, με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ στο -3 (33-36, 20′).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη «Βασίλισσα» η οποία ανέβασε το επίπεδο του παιχνιδιού της και έγινε το… αφεντικό του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» με πολύ καλή επίθεση και υποδειγματική άμυνα κράτησαν τους «Γίγαντες» της Αμβέρσας μόλις στους 3 πόντους σε 10 λεπτά, έχοντας το μομέντουμ του αγώνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε εν μέρει. Η «Βασίλισσα» ήταν μπροστά με +8 (47-39) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα της, ενώ η αστοχία των Βέλγων συνεχιζόταν, κάτι που έκανε πολύ πιο εύκολο το έργο της. Όσο η ώρα περνούσε η «Βασίλισσα» κράταγε ακόμα περισσότερο σφιχτά στην αγκαλιά της το ροζ φύλλο του αγώνα, ειδικά όταν η διαφορά έφτασε στο +10 (55-45, 37′), ενώ λίγο αργότερα μεγάλωσε στο +13 (60-47). Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης ήταν με 62-51 την ΑΕΚ να… ξορκίζει το «κακό» ύστερα από 3 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Διαβάστε το LIVE του αγώνα όπως το μετέδωσε το enwsi.gr

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ματσιούλις 2 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαντ – Ρος 8 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλότερ 2 (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 3, Μαυροειδής 5, Τολιόπουλος.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν):
Ντουτζίνσκι 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φαγιέ 9 (0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κέστελοοτ 2 0/5 τρίποντα), Ρούπνικ (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Σάντερς 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Μπλεΐζενμπεργκ 5 (1), Ντόνκορ 2, Κλάσεν 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Ρόζιερς 2, Βάνγουιν 5 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο).