Πολλά «δεν» μαζεύτηκαν τόσο νωρίς στην ΑΕΚ, σε άμυνα και επίθεση

Ο Θάνος Τσίμπος πήγε γήπεδο, τα είδε, τα έβαλε κάτω και μας εξηγεί γιατί αγωνιστικά η ΑΕΚ παραπατάει και μετρά 3 ήττες σε 4 ματς.

Σε ένα πολύ κακό ματς από πλευράς ποιότητας, αλλά με σασπένς για έναν ουδέτερο θεατή, η «Βασίλισσα» έχασε το 3ο της ματς σε 4 παιχνίδια από ένα Περιστέρι που έκανε την εμφάνιση της ζωής του. Ο μόνος τρόπος για να έρθει μια τέτοια ήττα, ήταν συνδυασμός πολύ κακής απόδοσης της ΑΕΚ και τρομερής του Περιστερίου κάτι που έγινε, για να χάσει η ΑΕΚ στην τελευταία επίθεση της παράτασης.

Αστοχία και νευρικότητα

Το σημερινό παιχνίδι είναι το 5ο συνολικά μέσα στην χρονιά που παίζει η ομάδα και έτσι έχουμε μια πρώτη εικόνα για την κατεύθυνση που έχει στην επίθεση. Οι κύριοι τρόποι ανάπτυξης που έχει η Ένωση, είναι με βάση το πικ εν ρολ στην περιφέρεια, απομόνωση του Λάνγκφορντ και γρήγορες πάσες στην περιφέρεια. Στο προηγούμενο μπλογκ για τον παιχνίδι με την Ορτέζ αναλύσαμε τις φάσεις και πώς δημιουργήθηκαν τα ελεύθερα σουτ από το τρίποντο που απέφεραν μια εύκολη νίκη για την ΑΕΚ. Στο σημερινό ματς με αντίπαλο το Περιστέρι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που υπήρχε μια σχετική ψυχραιμία, η Ένωση λειτούργησε σωστά γύρισε την μπάλα και έφτιαξε σουτ με καλές προϋποθέσεις. Αυτή τη φορά όμως ήταν άστοχα (5/18) σε αντίθεση με την Τετάρτη. Το Περιστέρι, όσο περνούσε η ώρα, με πολύ καλή άμυνα στο πικ εν ρολ της ΑΕΚ δυσκόλευε όλο και περισσότερο την δημιουργία της με αποτέλεσμα να κολλάει η μπάλα στα χέρια είτε του ΣαντΡος είτε του Λάνγκφορντ και να προσπαθούν με ηρωικές ενέργειες να πετύχουν καλάθια.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς, τα καλά της διαστήματα τα είχε με τον Ρέι στον άσσο (+14), ο οποίος με την κινητικότητα του, δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα του Περιστερίου και είτε εκτελούσε ο ίδιος είτε έδινε πάσα σε ελεύθερο συμπαίκτη του. Όποτε τον τραβούσε στον πάγκο ο προπονητής, η επίθεση κολλούσε και το Περιστέρι έκανε μικρά ή μεγάλα σερί εκμεταλλευόμενη την μεγάλη αστοχία του Λάνγκφορντ αλλά και της ομάδας γενικότερα.

Οι σέντερ έχουν γίνει πασέρ

Σε αυτό το σημείο έρχεται η πρώτη ένσταση μου αφού η ομάδα δείχνει να μην έχει plan B στην επίθεση όταν δεν είναι εύστοχη. Αν παρατηρήσουμε το σημερινό ματς αλλά και όλα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής η ΑΕΚ δεν παίρνει πόντους από τα πεντάρια της και αυτό είναι λογικό αν βλέπεις τον τρόπο που επιτίθεται. Συνήθως όταν μια ομάδα δεν μπορεί να βρει σκορ από απόσταση, η επόμενη λύση που ψάχνει είναι το ποστάρισμα. Ο Κακλαμανάκης (που τραυματίστηκε στο χέρι και δεν ξαναμπήκε μετά το 1ο δεκάλεπτο) αλλά και ο Σλότερ είναι πικ εν ρολ ψηλοί, δηλαδή ετερόφωτοι, εξαρτώνται πολύ από μια πετυχημένη πάσα μετά από σκριν στην μπάλα.

Ο Μαυροειδής όμως, από την στιγμή που υπάρχει σε αυτό το ρόστερ πρέπει η ομάδα να τον εκμεταλλευτεί σε τέτοιες καταστάσεις. Γνωρίζουμε ότι αθλητικά πλέον δεν μπορεί να ακολουθήσει, αλλά τουλάχιστον στην επίθεση δεν υπάρχει λόγος να λειτουργεί μόνο σαν play maker ρακέτας και με το που παίρνει την μπάλα στο ζωγραφιστό να την μοιράζει έξω. Θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο σύστημα να παίζει με πλάτη στο καλάθι, έτσι ώστε να αποφορτίσει τους περιφερειακούς, να ηρεμήσει την ομάδα και να φθείρει τον αντίπαλο μέσα στην ρακέτα. Αν κάτι μπορεί να κάνει ο Δημήτρης καλά είναι να ποστάρει τους ψηλούς που αντιμετωπίζει στην Α1 και το κάνει αποτελεσματικά εδώ και χρόνια.

Χρειάζεται ποικιλία

Το να γίνεται η ομάδα μονοδιάστατη και να εξαρτάται μόνο από το σουτ είναι κάτι εξαιρετικά ρισκαδόρικο αφού όσο καλούς σουτέρ και να έχει, κανείς δεν εγγυάται ότι σε κάθε αγώνα θα εκτελούν με 40%. Επίσης μοιάζει πολλές φορές να στηρίζεται υπερβολικά στον Λάνγκφοντ και στα κέφια του. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αφού αυτός είναι ο καλύτερος παίκτης της ομάδας, αλλά θα πρέπει να βρεθεί ισορροπία όταν δεν είναι σε καλή μέρα όπως στην Λήμνο και σήμερα (ήττες και στα 2 ματς). Είναι χαρακτηριστικό ότι στην παράταση οι αμυντικοί του Περιστερίου τον έπαιζαν άρνηση (deny) για να μην πάρει την μπάλα και η ΑΕΚ έχανε 10-15 δευτερόλεπτα κοιτώντας πως θα του δώσει την μπάλα ούσα εντελώς προβλέψιμη. Ξέρουμε ότι η προπονητική φιλοσοφία του κόουτς Ηλία Παπαθεοδώρου έχει το σουτ σε πρώτο πλάνο, αφού όλες οι ομάδες του έτσι έπαιζαν αλλά μέχρι να βρει τους αυτοματισμούς που χρειάζεται καλό θα είναι να υπάρχουν και εναλλακτικοί τρόποι επίθεσης.

Τρύπια άμυνα

Η άμυνα της ομάδας ήταν κάτι που με προβλημάτιζε μέχρι τώρα αφού ακόμα και στην ευρεία νίκη επί της Ορτέζ η ΑΕΚ δέχτηκε 82 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό, ότι σήμερα δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο 30 πόντους από το Περιστέρι, με πολύ συγκεντρωμένο παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο επίσης 30 (!!) για να κλείσει το 2ο ημίχρονο και την παράταση με 61 πόνους παθητικό. Σίγουρα με αυτές τις επιδόσεις, ειδικά στην έδρα σου, δεν μπορείς να ζητάς πολλά πράγματα αφού κανείς δεν σου εξασφαλίζει ότι θα βάζεις 100 σε κάθε ματς. Πέραν του ΣαντΡος που γνωρίζουμε τι μπορεί να κάνει σε αυτόν τον τομέα, σίγουρα η περιφερειακή άμυνα έχει θέμα καθώς σήμερα έχασε ουσιαστικά από 2 παίκτες που σκόραραν 26 και 20 πόντους αντίστοιχα. Μέσα στην ρακέτα ο Κακλαμανάκης είναι καλός αμυντικός αλλά αποχώρησε νωρίς από το παιχνίδι και ο Σλότερ είναι εμφανώς ανέτοιμος αφού σε κάθε φάση είναι ένα κλικ πιο αργός. Ομαδικά η ΑΕΚ ακόμα δεν έχει βρει καλούς τρόπους επικοινωνίας και αντίδρασης σε πικ εν ρολ, ενώ και οι περιστροφές θέλουν δουλειά ακόμα κάτι που βέβαια είναι λογικό.

Σύνδρομο Παπαθεοδώρου

Όταν είχε ανακοινωθεί η πρόσληψη του κόουτς είχα εκφράσει έναν προβληματισμό γράφοντας ‘’….όλες οι ομάδες στην έναρξη της σεζόν, αργούν να βρουν χημεία και αυτοματισμούς, κάτι που ως ένα σημείο είναι φυσιολογικό. Οι ομάδες του κόουτς αργούν λίγο παραπάνω από αυτό, με συνέπεια να έχει άσχημα αποτελέσματα στο ξεκίνημα. Χαρακτηριστικά προπέρσι ξεκίνησε με 3-9 ενώ πέρσι με 2-4…’’. Φαίνεται τελικά ότι ούτε η ΑΕΚ θα γλιτώσει από αυτό το «σύνδρομο» με το κοντέρ να γράφει ήδη 2-3. Τις προηγούμενες φορές η στήριξη στο πλάνο απέφερε καρπούς και όταν η ομάδα ρόλαρε έκανε μεγάλα σερί νικών, απλά επειδή στην ΑΕΚ τα πράγματα έχουν μεγαλύτερη πίεση, καλό θα ήταν η ομάδα να αρχίσει να δείχνει βήματα προόδου και να εκλείπουν σιγά σιγά τα κενά διαστήματα μέσα στους αγώνες, όπως σήμερα.

Γνωρίζετε ότι πάντα συστήνω υπομονή μέχρι να δούμε το μπάσκετ που θέλει να παίξει ο προπονητής ολοκληρωμένο και αφού η ομάδα έχει αποκτήσει αρχές και αυτοματισμούς. Το ίδιο θα κάνω και τώρα αφού είναι πολύ νωρίς στην χρονιά, αλλά θα πρέπει να βλέπουμε και κάποια σταθερότητα και όχι συνέχεια πάνω-κάτω.

ΥΓ. Για την άμυνα της τελευταίας φάσης δεν θέλω να σχολιάσω κάτι ιδιαίτερα. Η «προμενάδα» που έκανε ο παίκτης του Περιστερίου από το ένα καλάθι στο άλλο, ενώ το πρώτο πράγμα που κοιτάει η άμυνα σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι να μην τον αφήσει να επιταχύνει με πρόσωπο στο καλάθι γιατί θα έχει πλεονέκτημα, είναι πραγματικά επιπέδου ΕΣΚΑ. Δυστυχώς το καθαρό μυαλό έλειπε και από τον εκνευρισμό για εξωγενείς παράγοντες.