Ήττα για την Λιθουανία του Ματσιούλις κόντρα στην Αυστραλία

Με ήττα ολοκλήρωσε την Α’ Φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, η Λιθουανία αφού ηττήθηκε από την Αυστραλία με 87-82.

Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Dongguan Basketball Center», τα «Μπούμερ» έδειξαν μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη, έχοντας το προβάδισμα στο ματς από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με το σύνολο του Νταΐνιους Αντομάιτις, να μην μπορεί να αντιδράσει.

Για του ηττημένους, ο αρχηγός της ΑΕΚ, Γιόνας Ματσιούλις, ήρθε από τον πάγκο, σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς που ξεκινούσε ως βασικός, έχοντας 3 πόντους (0/4δ., 1/3τρ.), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Με τη νίκη αυτή, η Αυστραλία πέρασε στο νέο γκρουπ μαζί με Γαλλία, Δομινικανή Δημοκρατία και θα έχει ρεκόρ 3-0, ενώ η «Λιέτουβα» 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-68, 82-87.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Νταΐνιους Αντομάιτις): Καλνιέτις 9 (1), Ματσιούλις 3 (1), Σεϊμπούτις 8, Σαμπόνις 12, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 7, Κουζμίνσκας 3 (1), Γκριγκόνις 19 (1), Λεκαβίτσιους 15, Μπουτκεβίτσιους, Ουλανόβας 6.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Αντρέι Λεμάνις): Γκούλντινγκ 2, Μιλς 23 (3), Μπόγκουτ 4, Ίνγκλις 2, Ντελαβεντόβα 10 (2), Κέι 11 (1), Μπέινς 21 (3), Λαντέιλ 10 (2), Κρικ 4.