Για πρώτη φορά δύο γκολ εκτός έδρας η ΑΕΚ στα πρώτο μισάωρο!

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε χθες να προκριθεί επί της Τράμπζονσπορ, ωστόσο κέρδισε τις εντυπώσεις μετά τη νίκη της με 2-0 στην Τουρκία.

Ταυτόχρονα, οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου έσπασαν ένα ρεκόρ, αφού η Ενωση σκόραρε για πρώτη φορά στην ιστορία της δύο φορές στα πρώτα 30 λεπτά εκτός έδρας αγώνα της! Το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχαν οι “κιτρινόμαυροι” ήταν από το 1968 κόντρα στη Ζενές Ες στο Λουξεμβούργο, με τα δύο γκολ που είχε σημειώσει ο Παναγιώτης Βεντούρης, μέχρι το 33ο λεπτό.

Παράλληλα, η χθεσινή είναι η τέταρτη φορά που η ΑΕΚ βάζει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι της. Οι τρεις προηγούμενες ήταν με Ζενές Ες, Χέμλον Ούμενε και Στουρμ Γκρατς.