Ήττα... αυτοκτονία για την Εθνική Ελλάδος U19 κόντρα στην Αργεντινή

Η Εθνική Ελλάδος των Εφήβων γνώρισε μία… αυτοκτονική ήττα από την Αργεντινή με 73-68 στο τρίτο ματς της φάσης των Ομίλων.

Πιο συγκεκριμένα, οι «γαλανόλευκοι» βρέθηκαν στο +16, ενώ τους έφτανε και νίκη με 5 πόντους για να αποφύγουν το δύσκολο «σταύρωμα» στην επόμενη φάση, ωστόσο ένα κακό δεύτερο ημίχρονο τους υποχρέωσε στην ήττα.

H Eλλάδα είχε το… πάνω χέρι στον αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του, ωστόσο στο τέλος φάνηκε να μένει από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να χάνει μία σημαντική νίκη, η οποία θα της έδινε προβάδισμα και θα την… έβρισκε κόντρα στην Κίνα στην επόμενη φάση.

Όσον αφορά τους διεθνείς αθλητές της ΑΕΚ, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν εκ των διακριθέντων με 15 πόντους (6/7β., 3/4δ., 1/6τρ.), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα σε 28 λεπτά συμμετοχής, ενώ σε… κακό βράδυ βρέθηκε ο Μανώλης Χατζηδάκης που είχε 1 πόντο (1/2β., 0/2δ.) και 2 ριμπάουντ σε 6 λεπτά συμμετοχής.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θα αντιμετωπίσει αύριο (03/07, 20:30) τη Γαλλία σε νοκ άουτ αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 26-35, 48-51, 73-68.

Ελλάδα (Καστρίτης): Αρσενόπουλος 20, Γεωργαλάς, Καράμπελας 16, Ρογκαβόπουλος 15, Σωτηρίου 11, Αρνόκουρος, Μπαζίνας, Χατζηδάκης 1, Χουγκάζ, Κολοβέρος 3, Σανδραμάνης 2, Βουλγαρόπουλος.

Αργεντινή (Σειγκορμάν): Μπολμάρο 6, Τσαπέρο, Μάρκος 17, Ρέγες 11, Ρουέσγκα 11, Καφάρο 6, Ντε Λα Φουέντε 5, Φαραμπέλο 6, Φερνάντεθ 5, Τζιορντάνο 4, Λουγκαρίνι 2, Σιμόντι.