Πρόκριση από την... βούλα για τη Χιλή

Η κάτοχος των δυο τελευταίων Κόπα Αμέρικα δείχνει πολύ σκληρή για να πεθάνει, πέταξε εκτός την Κολομβία και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Χιλή λύγισε στα πέναλτι τη στιβαρή Κολομβία με σκορ 5-4, έπειτα από το 0-0 της κανονικής διάρκειας και πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ουρουγουάη-Περού που θα αναμετρηθούν απόψε (Σάββατο 29/6) στις 22:00.

Η Χιλή θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, καθώς διατήρησε ελαφρά υπεροχή, όμως το VAR τη σταμάτησε δύο φορές.

Στο πρώτο ημίχρονο, δεν μέτρησε το τέρμα του Αράνγκις, λόγω οφσάιντ, ενώ το ίδιο έγινε και με το γκολ του Βιδάλ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς του καταλογίστηκε χέρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, καθοριστικός ήταν ο Τεσίγιο που έστειλε τη μπάλα άουτ, με τον Σάντσες να ευστοχεί και να δίνει την πρόκριση στη Χιλή.