Κατέρρευσε στο φινάλε η ΑΕΚ, ήττα στην Πάτρα και 1-1

Η ΑΕΚ «πάλεψε» πολύ στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας κόντρα στον τοπικό Προμηθέα, αλλά «λύγισε» μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και τελικά ηττήθηκε με 74-65.

Η σειρά των ημιτελικών ήρθε στα ίσα με μία νίκη για κάθε ομάδα με την Ένωση να στρέφεται στο επόμενο ματς το οποίο θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα (03/06, 19:30) στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι, ήταν ο Γκέιμπ Γιορκ με 13 πόντους (αλλά με 5/14 σουτ), ενώ διψήφιοι ήταν οι Βινς Χάντερ και Ντούσαν Σάκοτα με 11 πόντους ο καθένας.

Για το δεύτερο ματς της ημιτελικής φάσης των Play Offs της Betshop Basket League, η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Πάτρα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος». Η «Βασίλισσα» είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς της σειράς με 83-82 στο ΟΑΚΑ και ήθελε να διπλασιάσει τις νίκες της σε μία αρκετά απαιτητική έδρα, προκειμένου να πάρει σαφές προβάδισμα για πρόκριση στους Τελικούς, για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2004-05.

Ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε κάποιο απρόοπτο της τελευταίας στιγμής. Ο Γιώργος Τσαλμπούρης δεν κατάφερε να μπει σε αγωνιστικούς ρυθμούς και έμεινε στην Αθήνα για να συνεχίσει την αποθεραπεία του. Παράλληλα, εκτός έμειναν και οι… μόνιμοι απόντες Βασίλης Καββαδάς και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Τζόρνταν Θίοντορ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, φάνηκε πως θα έχουμε μία πολύ σκληρή «μάχη» ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο ρυθμός στο σκοράρισμα δεν ήταν υψηλός, ωστόσο τα δύο σύνολα «κονταροχτυπήθηκαν» για τα καλά. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα 0-2 στα πρώτα δευτερόλεπτα και ύστερα από λίγο έμεινε πίσω στο σκορ (4-2, 3′) ενώ δεν άργησε να ισοφαρίσει (4-4). Ύστερα, η «Βασίλισσα» μπήκε μπροστά στο σκορ με +4 (4-8, 5′), ενώ οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να φέρουν ξανά στα… ίσα το ματς (8-8), ενώ έτσι οδηγήθηκε και στη συνέχεια (11-11, 9′). Ο Ξανθόπουλος έγραψε το 11-13 που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου, ενώ ο Γκέιμπ Γιορκ έχασε ένα ελεύθερο buzzer beater που θα μεγάλωνε τον δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα ανάμεσα στις δύο ομάδες άλλαξε αφού ο δείκτης του σκορ ανέβηκε αφού έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και έμεινε πίσω στο σκορ για 4 πόντους (19-15, 12′), ενώ δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (22-23, 14′). Η «Βασίλισσα» συνέχισε στον καλό ρυθμό και μπήκε μπροστά με +6 (24-30, 16′), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήρθε στιγμές αργότερα με +7 (26-33, 17′). Στη συνέχεια, η «Ένωση» έδειξε δείγματα… χαλάρωσης κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με ένα σερί πέρασαν μπροστά στο σκορ (36-34, 20′).

Με την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, οι Πατρινοί έδειχναν πιο… αποφασισμένοι στα πρώτα λεπτά μπαίνοντας μπροστά με 3 πόντους (40-37, 22΄), ωστόσο λίγο αργότερα η ΑΕΚ ισοφάρισε δια χειρός Σαντ-Ρος (41-41, 23′). Στη συνέχεια, υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, δείχνοντας πόσο σκληρή «μάχη» γινόταν μέσα στις δύο ομάδες. Μία είσοδο ενός οπαδού της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο «πάγωσε» τον ρυθμό των δύο ομάδων με τους «κιτρινόμαυρους» να ήταν μπροστά σε εκείνο το σημείο (44-46, 25′). Ο «Δικέφαλος» πραγματοποίησε μερικές κακές επιλογές, μετά από εκείνο το σημείο μένοντας πίσω στο σκορ με -7 (55-48, 29′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-49 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη και κρίσιμη περίοδο, η ΑΕΚ ήθελε να ανατρέψει τη διαφορά και να βρει ξανά τον σοβαρό εαυτό που είχε στο πρώτο μέρος του αγώνα. Στα μέσα του δεκαλέπτου, η Ένωση ήταν πίσω για 12 πόντους (63-51, 35′), με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ-άουτ προκειμένου να βάλει τις… φωνές στους παίκτες του. Το τάιμ άουτ αυτό «έπιασε» τόπο αφού η «Βασίλισσα» μείωσε στους 4 (65-61, 38′). Εκεί, οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν μία αδυναμία, «λύγισαν» και γνώρισαν την ήττα με 74-65 με τη σειρά να ισοφαρίζεται στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 34-33, 57-49, 74-65.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κασελάκης 7 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Μέιερ, Λίποβι 1, Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (8 ριμπάουντ), Γκίκας 8, Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός, Χολ 19 (5/6 τρίποντα), Παρκς 3 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 7.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Λαρεντζάκης 6, Χάντερ 11 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 7, Σαντ Ρος 9 (8 ριμπάουντ), Θίοντορ 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11, Εμπάκουε 2, Γιορκ 13.