Σαν σήμερα: Η γκολάρα του Ζιντάν στον τελικό του Champions League (VIDEO)

Στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκόβης, μια μέρα σαν τη σημερινή το 2002, στον τελικό του Champions League, το σκορ είναι Ρεάλ – Λεβερκούζεν 1-1.

Ο Ρομπέρτο Κάρλος βγάζει την σέντρα από αριστερά. Η μπάλα παίρνει ύψος. Φτάνει στον Ζιντάν. Ο Γάλλος ζυγίζει το αριστερό πόδι του, πιάνει το βολέ, κάνει το γυριστό σουτ, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Τόσο απλά το περιγράφεις, αλλά τι έμπνευση, τι αυτοσχεδιασμός και τι εκτέλεση!

Ο ποδοσφαιρικός πλανήτης υποκλίνεται για μια ακόμα φορά στη μαγεία του Ζιντάν.

Η Ρεάλ είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για ένατη φορά στην ιστορία της. Το σκορ είχε ανοίξει ο Ραούλ στο 9ο λεπτό. ο Λούσιο είχε ισοφαρίσει για τους Γερμανούς πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Ζιντάν σκόραρε λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αυτό το γκολ σφράγισε την επικράτηση των Μαδριλένων και σημάδεψε την δική του καριέρα.