Παίρνει την πρόκριση στην Αθήνα η ΑΕΚ, ήττα 27-22 στην Πορτογαλία από τη Μαδέιρα

Την ήττα με 27-22 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στην Πορτογαλία από τη Μαδέιρα, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και πλέον καλείται να ανατρέψει την ήττα με 5 γκολ στην Αθήνα, το Μεγάλο Σάββατο (27/4, 16:00) .

Η Μαδέιρα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο πεντάλεπτο, με την Ενωση στο σημείο εκείνο να… ξυπνάει και να καταφέρνει να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 5-5. Μάλιστα, στα μισά του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει και προβάδισμα με 7-6, αλλά ένα σερί 3-0 των Πορτογάλων έφερε το 9-6 για τη Μαδέιρα. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ στη συνέχεια, για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 12-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μαδέιρα μπήκαν το ίδιο δυνατά και με δύο γρήγορα γκολ άνοιξαν τη διαφορά στο +4 (14-10). Η ΑΕΚ μείωσε ξανά στα 2 γκολ (14-12), για να έρθει ένα ακόμα σερί 3 τερμάτων για τους Πορτογάλους, οι οποίοι ξέφυγαν με 17-12. Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να “ψαλιδίσουν” προσωρινά τη διαφορά (18-16), αλλά ένα νέο σερί της Μαδέιρα… εκτόξευσε τη διαφορά στα 6 γκολ (22-16). Στη συνέχεια η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 6 και 7 τερμάτων, μέχρι να φτάσει στη μεγαλύτερη διαφορά της (27-19). Ομως, στο τέλος… μίλησε ο Γιάκομπσεν, ο οποίος με 3 απανωτά γκολ (τα δύο με πέναλτι) έδωσε… φιλί ζωής στον “Δικέφαλο”, για να διαμορφώσει το τελικό 27-22.

Η Ενωση έχει τον τρόπο για να τα καταφέρει να βρεθεί ξανά στον τελικό του Challenge Cup, αρκεί να παρουσιαστεί σοβαρή, προκειμένου να επαναλάβει το περσινό της επίτευγμα επί του ίδιου αντιπάλου, στην ίδια φάση!

Ημίχρονο: 12-10, Τελικό: 27-22

Μαδέιρα (Φιντάλγκο): Σίλβα, Λίμα, Σοάρες 1, Μάρτινς, Ριμπέιρο 9, Σάντος 2, Καρβάλιο, Λαντιμ, Νογκέιρα 4, Σόουζα 2, Μιράντα, Σεμέδο 4, Πενέδα 4, Καπντεβίλ, Περέιρα 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα 2.

Διαιτητές: Κάνμπρο- Κίλκο (Σουηδία), Παρατηρητής: Ντουμπεντού (Γαλλία),

Δίλεπτα : 4-5, Πέναλτι: 1/1-4/6