Με το... δεξί η Εθνική, νίκησε με 2-0 το Λιχτενστάιν στο Βαντούζ

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Ελλάδος στα προκριματικά του Euro 2020!

Η «γαλανόλευκη», με τον Μιχάλη Μπακάκη και τον Τάσο Μπακασέτα στη σύνθεσή της, επικράτησε με 2-0 του Λίχτενσταϊν στο Βαντούζ και μπήκε με το… δεξί στον 10ο όμιλο της προκριματική φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο δεξιός μπακ της ΑΕΚ ήταν δραστήριος και είχε θετική παρουσία, ενώ ο δεύτερος αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό από τον Κολοβό.

Η Εθνική είχε μέτρια απόδοση στο πρώτο μέρος, ωστόσο στα τελευταία λεπτά πολιόρκησε την αντίπαλη εστία και βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Φορτούνη, έπειτα από όμορφη μπαλιά του Κουρμπέλη.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι παίκτες του Αγγελου Αναστασιάδη μπήκαν πολύ δυνατά και έχασαν τα… άχαστα για να… καθαρίσουν το ματς. Κάτι που έγινε στο 80ο λεπτό με τον Τάσο Δώνη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη ασίστ του Μασούρα και με όμορφο τελείωμα νίκησε τον Βίζερ για το 2-0.

Τραυματίας αποχώρησε στο 21ο λεπτό ο Μήτρογλου και είναι αμφίβολος για τον «τελικό» με τη Βοσνία την Τρίτη (26/3, 21:45). Ο Βασίλης Μπάρκας ήταν στον πάγκο της Εθνικής και δεν χρησιμοποιήθηκε.

Οι συνθέσεις:

Λιχτενστάιν (4-5-1): Μπίχελ, Γκοπέλ, Κούφμαν, Βέιζερ, Σαλάνοβιτς, Μάρτιν Μπίχελ (67’Ζέλε), Γκούμπσελ (77’ Γιλντίζ), Χάσλερ (86’ Φρικ), Γουλφίνγκερ, Ρεχστέινερ, Πολβερίνο

Ελλάδα (4-3-3): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κουρμπέλης, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης, Μπακασέτας (71’ Κολοβός), Φορτούνης (83’ Κουλούρης), Μασούρας, Μήτρογλου (23’λ.τρ. Δώνης)

Στα άλλα παιχνίδια, εύκολες νίκες σημείωσαν τα φαβορί του ομίλου, Ιταλία και Βοσνία Η «Σκουάντρα Ατζούρα» επικράτησε με 2-0 της Φινλανδίας στο Ούντινε, ενώ η ομάδα του Προσινέτσκι νίκησε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 την Αρμενία, στο Σαράγεβο.